2 Kişilik Pilav

2 Kişilik Pilav

0 Paylaşımlar

Yalnız veya ev arkadaşı ile yaşayanlar genellikle yemeklerin kalmaması için tek veya iki kişilik yemek hazırlamak isterler. Bu sebeple bende evde hazırlayabileceğiniz sade pirinç ile 2 kişilik pilav nasıl yapılır anlatmaya karar verdim.

Öğrencilik yıllarımda sürekli yaptığım bu nefis tarifi mutlaka tavuk bulyon ile yapmayı deneyin. Çok muazzam bir tadı olacak ve tane tane olacağına emin olabilirsiniz. Ben genellikle teflon tavada yapıyordum sizde var ise tavada yapabilirsiniz. Şehriyeli yapmak isteyenler kavurma esnasında içine çok az miktarda şehriye ekleyebilirler.

Bu ölçü sayesinde artık artan yemek derdiniz olmayacak. İstediğiniz porsiyonda pirinç pilavını kolayca yapabileceksiniz ve bu tarif kurtarıcınız olacak.

2 Kişilik Pilav Tarifi için Malzemeler

 • Yarım su bardağı pilavlık pirinç
 • 1 buçuk su bardağı sıcak su
 • 1 Yemek kaşığı tereyağı
 • Bir tutam tuz
 • Yarım tavuk bulyon

2 Kişilik Pilav Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak pilavı iyice yıkayın ve kısa bir süre suda beklettikten sonra suyunu süzün.
 2. Pilavı tencere veya tavada yapabilirsiniz. Hangisinde yapacaksanız tereyağı içine koyun ve ocağın ateşini orta seviyede açın. Hafif erimeye başladığında pirinçleri ekleyerek kavurun.
 3. Eğer şehriyeli pilav yapacaksanız bu aşamada şehriyeleri de ekleyin.
 4. Sıcak su içinde yarım tavuk bulyonu ezip karıştırarak eritin. Suyu ketıl da ısıtabilirsiniz.
 5. Kavurduğunuz pirinçlerin üzerine suyu boşaltın ve hafif karıştırıp yaydıktan sonra ateşin seviyesini düşürün, üzerine kapağını kapatıp suyunu iyice çekene kadar pişirin.
 6. Piştikten sonra ocaktan alın ve var ise üzerini bir bezle örtüp kapağı bezin üzerine kapatarak bir süre dinlendirin.

Besin Değeri: 266 Kalori

0 Paylaşımlar

Yorum yapın