Ahududu Reçeli (2 Çeşit)

Ahududu Reçeli (2 Çeşit)

0 Paylaşımlar

Kırmızı renkli reçel tarifleri arasında ahududu reçeli herkesin severek yediği tariflerden biridir. Meyvenin lezzeti ile reçelin uyumunu oldukça ortaya çıkaran ahududu reçeli, kış hazırlıkları içinde mutlaka bulundurulması gerekenler arasındadır. Böğürtlen reçeli ile benzerlikleri olan ahududu reçeli, yapımı son derece kolay ve zahmetsiz bir tariftir. Bu nedenle hazır almayıp evde kendi ahududu reçelini yapmak isteyenler için, önemli ipuçları ile birlikte birçok tarif bulunmaktadır.

Püf Noktaları

Taneli bir reçel olmasından dolayı ahududu tanelerinin taze ve diri olmasına özen gösterilmesi gerekir.
Kaynarken de ezileceği düşünülerek pazardan ya da marketten alırken seçerken almak gerekir.
Ahududuları yıkarken de çok fazla ezmeden yıkamak gerekir. Hazır alınmış gibi bir ahududu reçeli yapmak için reçelin kıvamını doğru tutturmak gerekir.
Ahududu reçelini hafif sulu kalacak şekilde kaynatmak gerekir. Bunun nedeni ise; zamanla yoğunlaşacak olmasından dolayı ahududu reçeli fazla kaynatılmadan ocaktan alınması gereken bir reçeldir.
Aşırı lezzetli olmasından dolayı yapımı birçok kişiye zormuş gibi gelir. Ancak diğer reçel tarifleri ile benzerlikleri olan ahududu reçeli oldukça kolay reçellerden biridir.

Ahududu Reçeli Tarifi

Malzemeler

1 kilo ahududu
1 kilo şeker
3 damla limon suyu

Yapılışı

 1. Ahududular aşırı ezilmeyecek şekilde bol su ile yıkanır ve suyu süzdürülür.
 2. Suyu süzülmüş olan ahududular tencereye alınır ve üzerine bir kilo toz şeker eklenir.
 3. Yumuşak meyveli reçellerin yapımında bir gece bekletmek isteğe ve verilen tariflere göre değişmektedir.
 4. Bu tarifte bir gece beklettikten sonra, sulanmış olan böğürtlenler kaynatılmak için ocağa alınır.
 5. Kaynamaya başlayan ahududu reçeli yavaşça karıştırılarak kıvam alması beklenir.
 6. Rengini suya veren ahududular sayesinde kıpkırmızı ve parlak renkli bir reçel elde etmek mümkündür.
 7. Kıvamı koyulaşmaya başlayan reçele 3 damla limon suyu damlatılır ve reçelin kıvamı bu sürede yeterli yoğunluğa ulaşacağı için ocaktan alınır ve soğutulur.

Kolay Ahududu Reçeli Tarifi

Malzemeler

 • Yarım kilo ahududu
 • Yarım kilo şeker
 • Limon suyu

Nasıl Yapılır?

 1. Ahududu reçelinin yapımı için alınmış olan ahududular sudan geçirilir ve suyunun süzülmesi için süzgece alınır.
 2. Suyu süzülen ahududu meyveleri tencereye alınır ve üzerine yarım kilo şeker eklenir. Sulanması için bekletmeden ocağa alınır.
 3. Şekerin erimesi ile birlikte sulanacağı için ek olarak su eklemeye gerek yoktur. Suyu koyu kıvam alıncaya kadar kaynatılan ahududular, yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede reçel kıvamını almaktadır.
 4. Daha sonra 3-4 damla limon suyu eklenerek ahududu reçelinin altı kapatılır. Altı kapatılan reçel kavanozlara alınarak serin bir yerde soğumaya bırakılır.
 5. Yarım saat sürede kolay ahududu reçeli pratik bir şekilde yapılmaktadır. Bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar dikkate alınarak başarılı bir ahududu reçeli ortaya çıkarılabilir.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın