Akide Şekeri Nasıl Saklanır? Yapışması Nasıl Engellenir?

Akide Şekeri Nasıl Saklanır? Yapışması Nasıl Engellenir?

0 Paylaşımlar

Akide şekeri millet olarak, mevlitlerde, düğünlerde gelen misafirlere ikram ettiğimiz severek tükettiğimiz bir şekerdir. Peki bu kadar çok sevdiğimiz, bol bol tükettiğimiz akide şekeri bize nereden geliyor?
Şeker milattan önce ilk olarak Hindistan da şeker kamışından elde edilmiştir. Batıya yayılması ise Hint kıyılarına keşif için gelen denizciler tarafından yapılmıştır. Bazıları şeker kamışından elde edilen bu şekere bal demişlerdir. Haçlı seferleri sonunda Avrupa şeker ile tanışmıştır. Bizim atalarımız ise şekerle Anadoluya geldikten sonra tanışmışlardır.
Atalarımız şekere akide adını vermiştir. Özel olarak üretilen akide şekeri askerlere ikram edilirdi. Yeni çeriler kendi yaptıkları akide şekerini padişaha ikram eder, böylece sadakatlerini ve bağlılıklarını ortaya koymuş olurlardı. Akide şekeri atalarımızdan bu güne kadar özelliğini kaybetmeden gelen besinlerden biridir. Ülkemizde akide şekerinin birçok çeşidi yapılmaktadır.

Naneli, tarçınlı, meyveli, meyve parçacıklı, balık desenli, fındıklı, çilekli, fıstıklı, limonlu, susamlı vesaire. Taze, birbirine yapışmamış bir akide şekeri yemek için akide şekerini nerede nasıl sakladığımız önemlidir.
Akide şekeri taze olarak saklamak için neler yapabiliriz? Akide şekeri tazeliğini koruması için saklama şekli ve mevsim şartları önemlidir. Yaz aylarında akide şekeri iki ay kadar tazeliğini korur. Kış aylarında ise hava şartlarından dolayı yaklaşık 4 ay tazeliğini korur.
Akide şekeri diğer şeker türlerine göre daha çabuk bozulabilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle akide şekeri saklanırken hava almayan, ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak cam kavanozların içinde saklanmalıdır. Akide şekeri hava ile temas ettiği zaman, nemi içine çeker. Hem tadında hem de kokusunda değişmeler olur. Birbirine yapışarak özelliğini kaybeder.
Akide şekerini kavanoza koyarken ağzına kadar doldurmayın. Şekerler kavanozun içinde rahat bir şekilde hareket etmelidir. Ayrıca kavanozun kapağının pirinçten olmasına özen gösterin. Kullandığınız cam kavanozun kapağının pirinçten olması akide şekerinin ömrünü uzatır.

Akide şekerini saklarken güneş görmeyen kuru ve serin bir yerde muhafaza edin. Akide şekeri sıcak ortamlarda hemen birbirine yapışır. Ayrıca sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama konulduğu zaman adeta taşlaşır.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın