Antep Fıstıklı Kaymaklı Katmer

Antep Fıstıklı Kaymaklı Katmer

0 Paylaşımlar
Türk yöresel tatlıları içinde en çok sevilenlerden biri olan evde tavada Antep fıstıklı kaymaklı katmer yapılışı, malzemeleri, detaylı tarifi ile nasıl yapılır bu yazıda anlatılmaktadır.
Antep fıstığı ve kaymaklı krema ile hazırlanan bu lezzetli ve kolay katmer Katmer, Türkiye’nin yemek konusunda en başarılı illerinden belkide birincisi olan Gaziantep’ten geliyor. Kahvaltılık, çay saati ve akşam atıştırması olarak yenilebilen bu tarif müthiş lezzetli Antep tariflerinden biridir. Artık katmer tatlısı tarifine geçebiliriz…

Malzemeler

 •  4 parça normal yufka
 • 30 ml / 2 yemek kaşığı. Eritilmemiş tuzsuz tereyağı
 • 55 gram  Taze Kaymak
 • 60 gram / 4 çorba kaşığı. Ince öğütülmüş, tuzsuz antep fıstığı
 • 30 ml / 2 yemek kaşığı. Şeker (kahverengi şeker de işe yarar)
 • Tatlandırılmış bal ve taze meyve (isteğe bağlı)

Nasıl Yapılır?

 1. Oda sıcaklığına getirmek için kullanmadan önce 30 dakika önce yufka tabakalarını buzdolabından çıkarın. Yufka tabakaları dondurulursa, buzdolabında gece boyunca çözülüp oda sıcaklığına getirmek için 1 saat önce çıkarmayı tercih etmek en iyisidir. Alternatif olarak, oda sıcaklığına getirmek için 2 saat önce donmuş yufka yapraklarını çıkarabilirsiniz.
 2. İki yufka yaprağını kuru bir yüzey üzerine yerleştirin (yufka tabakalarının geri kalan kısmını kurumayacak şekilde nemli havlu altına tutun).
 3. Kenarların etrafında yaklaşık 4 cm bir kenar boşluğu bırakın ve bütün pürüzlü yerlerinin etrafına, küçük küçük kaymak parçacıkları yerleştirin. ( kaymaksız yapmak isteyenler krema kullanabilir )
 4. Ezilmiş Antep fıstığı ve şekeri krema üzerine eşit şekilde serpin.
 5. Kalan 2 yufka yaprağını üste yerleştirin. Üst yufka tabakasının kenarlarının üzerinden  1 çorba kaşığı yardımıyla bastırarak geçin. Ellerinizi ıslatın ve yufkanın her iki yanından katlayın (yaklaşık 2 cm). Kenarları ıslak ellerinizle kapatın ve hafifçe üstünü yağlayın. Yufka zarf gibi kapatılmalıdır.
 6. Teflon tava veya yapışmayacak başka bir tavayı biraz ısıttıktan sonra pişireceğiniz yufkaları yerleştirebilirsiniz.
 7. Yufkaların uçta kalan yaprakları varsa önce o tarafını 2 dakika süre ile pişirdikten sonra açılma ihtimali kalmayacaktır.
 8. Altı pişen katmerin diğer tarafını çevirerek 1-2 dakika daha kızarana kadar pişirmeye devam edin.
 9. Katmeri sıcak olarak servis edin, biraz balla (isterseniz) ve ezilmiş Antep fıstığı ile süsleyin.
 10. Taze meyve çeşitlerini katmer ile birlikte deneyebilirsiniz.

Antep fıstıklı kaymaklı katmer tatlısı nasıl yapılır bu yazımızda anlatmış olduk. Lütfen tariflerimize yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın