Ayva Reçeli

Ayva Reçeli

0 Paylaşımlar

Ayva reçeli tarifi nasıl yapılır, püf noktaları, ev yapımı kolay yapılışı, rengi ve kıvamı ile ilgili her bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 tane büyük boy Ayva,
 • 1.5 su bardağı su ( Tencereye göre değişebilir, ayvanın üzerini 1 parmak geçmesi lazım),
 • 1.5 su bardağı toz şeker,
 • 2 tane taze karanfil,
 • 4 tane ayva çekirdeği

Nasıl Yapılır ?

 1. İlk olarak ayvaları yıkayıp soyarak küp şeklinde doğrayın.
 2. Ayvaları tencere içine koyun ve 1 buçuk su bardağı suyu ekleyin. Burada önemli olan suyun ayvaların seviyesini 1 parmak kadar geçmesi. 1 buçuk bardak su geniş bir tencerede az gelebileceğinden daha fazla su koyabilirsiniz.
 3. Ocağın altını orta seviyede açarak reçeli pişirmeye başlayın.
 4. Kaynamaya başladıktan sonra hoş bir ayva kokusu yayılacaktır. Bir süre sonra Toz şekeri yayarak tencere içine boşaltın.
 5. Ayva çekirdeği ve karanfili tencereye ekleyin.
 6.  Yarım saat kadar kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve reçel soğuduktan sonra kavanoza doldurarak saklayabilirsiniz.

Püf Noktaları

 1. Ayva reçeli Nasıl kırmızı olur bilmiyorsanız cevabı çok basit.  Ayva çekirdeği sayısı ne kadar çok ise o kadar daha kırmızı reçel elde edersiniz. Bu nedenle daha çok çekirdek ekleyerek daha koyu kıvamda ve renkte reçel elde edebilirsiniz. Fakat çok fazla abartmayın yoksa kıvamı ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz.
 2. Bu tarif 1 kavanoz için verilmiştir fakat siz daha çok yapmak istiyorsanız meyve ve şeker orantısını kullanarak yapabilirsiniz. Bu orantı neredeyse tüm reçel tarifleri için aynıdır. 1 kilo ayva için 1 kilo şeker, 2 kilo ayva için 2 kilo şeker kullanılmalıdır. Şeker miktarını arttırarak daha çok tatlı , biraz azaltarak da daha az tatlı olan reçel hazırlayabilirsiniz. Böylece sizin damak tadınıza göre en güzel ayva reçeli kıvamını yakalayabilirsiniz.
 3. Düdüklü tencerede ayva reçeli yapacaksanız tüm malzemeler eklenir kaynamaya başlayana kadar orta ateşte pişirilir. Kaynayıp ses çıkarınca altı kısılarak 10 dakika daha pişirilip havası çıktıktan sonra reçel alınabilir. Fakat en iyi kıvamı tutturmak için tencere de yapıp ara sıra kıvamını rahatça kontrol edebilirsiniz. Düdüklü tencerede böyle bir imkan olmayabilir ve her ayvanın pişme süresi aynı olmayacağından her reçel yaptığınızda aynı süre pişirirseniz bile farklı kıvamlarda reçel olabilir.
 4. Reçeli kavanoza boşaltmadan önce, reçelin küflenip, bozulmaması için, içerisinin kuru ve temiz olması gerekir.
 5. Soğuyan reçel üzerinde oluşan hava köpüklerini, reçelin küflenip bozulmasına engel olmak için almalısınız.
 6. Kavanoz kapağını kapatmadan önce, kavanozun üzerine, reçelin hava alıp, şekerlenmemesi için, hava geçişini önleyecek kağıt veya naylon kapatılıp, ondan sonra kavanozun kapağı kapatılır ise reçelde, bozulma, küflenme, şekerlenme gibi problemler ile karşılaşmayız.
 7. Reçeli serin ve ışıksız bir ortamda muhafaza etmek ömrünü uzatır.

Sık Sorulan Sorular

Kaç Dakika Kaynatılır?

 Genellikle kaynamaya başladıktan sonra 30-40 dakika yeterlidir fakat her ayvanın pişme süresi, her ocağın ateş yoğunluğu, her tencerenin kalitesi farklıdır. Bu nedenle sabit bir kaynama süresi yoktur. Yarım saat olduktan sonra kıvamını kontrol etmeye başlayın ve en sevdiğiniz kıvamı yakalayınca ocağın altını kapatın.

Nasıl Kıtır Sertlikte Yapılır? 

 Ayvaların sert olması için çok pişirmemek gerekir fakat buda reçelin çabuk bozulmasına neden olabilir. Eğer uzun süre saklanmayacak ve hemen tüketilecekse su miktarı azaltılıp pişme süresi kısaltılabilir.

Kabuğu Soyulur mu?

 Evet reçeli yaparken kabuğu soyulmalıdır.

Şekerde Bekletilir mi?

 Hayır. Tam tersi yaparken ayvaların kararmaması gereklidir. Bu nedenle soyar soymaz hızlı bir şeklide tencereye koyup kaynatma işlemine geçilmeli ve ayvalar bekletilmemelidir. Hatta ayvaları doğrarken su içinde bekleterek kararmasını engellemelisiniz.

En İyi Nasıl Yapılır?

 En iyi ve en güzel kavramları kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kimisi kırmızı renkte, kimisi açık renkte, kimileri sulu isterken kimileri daha koyu kıvamda, bazı kişiler reçelde sert ayva severken bazıları yumuşak ayvalı seviyor. Bu nedenle sizin için en iyi reçel nasıl olmalı ? buna karar vermelisiniz. Karar verdikten sonra ise bu yazımız içinde bu ayva reçelinin püf noktaları ve nasıl yapılacağını okuyarak sevdiğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Çok Koyu Olduysa?

Bir miktar sıcak su ilave edin ve 1-2 dk kaynatın. Ocaktan aldıktan hemen sonra fark ederseniz hemen tekrar ocağa koyup bir şey eklemeden bir süre daha pişirin.

Çok Sulu Olduysa?

Önce meyveleri  süzerek başka kaba alın. Şurubu bir süre kaynatın.  Sonra meyveleri tekrar şuruba ekleyerek az bir süre daha kaynatın.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın