Ayva Tatlısı

Ayva Tatlısı

1 Paylaşımlar

Ayva, elma ve armut ile aynı aileden gelir. Hoş bir kokusu, lezzetli bir tadı, bir kokusu vardır. Ayrıca ayvanın faydaları nelerdir diye merak edenler için; Lif, potasyum ve antioksidanlarla doludur. Ayva olgunlaştığında lezzetlidir ve meyve çeşidi olduğundan çiğ olarak yenilir fakat yutkunması biraz zor olabilir. Sert ve keskin kokulu ayva pişirildiğinde güzel ve koyu pembe bir renkte, yumuşak, hoş kokulu hale gelir. Ayva Tatlısı,  kış aylarında yenilen çok popüler bir meyve ve düzgünce pişirildiğinde müthiş lezzetli ve sağlıklı bir tatlı olur. Bazı ayva tatlılarının çok koyu, neredeyse yapay kırmızı renkte olduğunu fark edebilirsiniz. Ayva tatlısı nasıl kırmızı olur merak edenler; bu duruma ulaşmak için bazı suni renklendiricilerin kullanılmış olabileceğinden korkuyorum.

Bu ayva tatlısı için muhteşem renk ve kokulu tadını veren unsurlardan biri yavaş ve düşük ateşte pişirilmesidir. Yaklaşık 1 saat 20 dakika boyunca pişirdim. Renk ve dokudaki dönüşüm şaşırtıcıydı. Ayvaları pişirirken tohumları tencereye koyduğunuzdan emin olun. Bu muhteşem gül pembe, kehribar rengi ortaya çıkarmaya yardım ediyorlar. Ben de ayva kabuğunun soyulmuş kabuğunu tencerede koyuyorum. Hepsi birlikte hoş kokulu olmakta ve tohumlar pektin (doğal bir koyulaştırıcı) içerdiğinden şerbetini koyulaştırır.

Umarım bu lezzetli ağızda eriyen ayva tatlısından hoşlanırsınız. Önceden hazırlayabilir ve 2-3 gün boyunca buzdolabında taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Servis: 4 kişiliktir

Hazırlama süresi: 15 dakika Pişirme süresi: 1 saat 20 dakika (ya da ayva boyutuna bağlı olarak biraz daha fazla)

Malzemeler

  • 2 orta boy Ayva,
  • 150 gram – ¾ su bardağı şeker (çok tatlı olmasını isterseniz 20-30 gram daha şeker ekleyebilirsiniz),
  • 6 karanfil,
  • 2 su bardağı su,
  • 30 ml – 2 yemek kaşığı limon suyu,
  • 30 ml – 2 yemek kaşığı Tarçın,
  • Servis için kaymak veya krema kullanabilirsiniz,
  • Üstü için için ezilmiş fındık veya ceviz kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Ayvaları yıkayıp, aşağıdan yukarıya doğru, yarı yarıya kesin. Çekirdeğini dışarı çıkartın saklayın. Ayva yarılarının kabuğunu soyun ve onları bir kenara koyun. Kabuklu ayva yarımını limon suyu ile ovun. Bu ayva tatlısı renginin koyu olmasına yardımcı olacaktır.

Ayva kabuklarını tavada tüm ayvalar üzerine gelecek şekilde geniş bir tabaka halinde yaymak. Ayva yarılarını boşluklu tarafları yukarıya gelecek şekilde yerleştirin. Şekeri yarım yüzeye eşit bir şekilde yayın ve ayrılmış ayva tohumlarını, karanfilleri ve suyu dökün.

kırmızı renkte ayva tatlısı yapılışı

Ayva pembe kehribar rengine dönmeye başlayacak ve şerbeti katılaşacak.

Isıyı bir kaynama noktasına getirin ve kaynamaya başladıktan sonra ısıyı düşük seviyeye indirin ve tencerenin kapağını kapatın. Yaklaşık 40 dakika hafifçe ısıda pişirin. Durumlarını kontrol edin ve yarımları hafifçe diğer tarafa çevirin. Ayvalar  pembemsi renge dönmeye başlar ve suyu sertleşmeye ve karamelize olmaya başlar. Tarçını karıştırın, 40 dakika daha düşük sıcaklıkta veya meyve pişinceye kadar kapağını kapatın ve pişirin (ayva boyutuna bağlı olarak biraz daha fazla pişirme süresi gerekebilir), ocağı kapatın. Artık daha koyu pembe bir renk ve biraz karamelize olmuş suyu oluşmuş olmalı.

Pişmiş ayvaları serin bir yere dinlenmesi için bırakın. Şerbeti daha da sertleşecek ve doğal bir koyulaştırıcı olarak kullanılan tohumlar sayesinde renk daha koyu hale gelecektir. Soğuk veya ılık olarak, ayva yarımının üzerine yaptığınız takviyeler ile kaymaklı ve cevizli hazırladığınız tatlınızın servisini yapabilirsiniz.

Biz bu tarifi kaymaklı olarak yaptık fakat isteyenler  damak tadına göre kremalı, pudingli, krem şantili olarak yapabilirler. Tamamen kırmızı renkte olmasını isteyenler gıda boyalı olarak da yapabilirler fakat bence gereksiz bir işlem. Sonuç olarak doğal, sağlıklı, en kolay ve lezzetli ayva tatlısı tarifi benim için bu şekildedir.

1 Paylaşımlar

Yorum yapın