Bademli Çikolatalı Kek

Bademli Çikolatalı Kek

0 Paylaşımlar

Bu yazımızda size evde bademli çikolatalı kek tarifi nasıl yapılır tüm detayları ile anlatacağız. İçinde badem bulunan şeylere karşı koyamıyorum, çikolata da çok büyük bir bonus :). Türkiye’de en iyi bademlerin bir kısmının bulunduğu badem kek yapacağız. Bademler tatlı ve sağlık açısından büyük faydaları olan bir meyve çeşididir. Lifli ve antioksidanlar, en çok besleyici yemişlerden biri. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı için diyetinize badem eklediğinizden emin olun.

Bu güzel bademli ve çikolatalı ıslak kek, taze çilek, krema veya vanilyalı dondurma ile çok iyi gider.

Malzemeler

 • 120 gram kaliteli, koyu renkli çikolata (en az% 70 kakao katı)
 • 130 gram sütlü çikolata
 • 250 gram  tuzsuz tereyağ, küçük parçalara kesilmiş, ayrıca serbest yağda
 • 125 gram yumurtaları yağlamak için fazladan  açık kahverengi şeker
 • 60 gram öğütülmüş badem

Nasıl Yapılır?

 1. Fırını 190 derece’ye kadar önceden ısıtın
 2. 23 cm’lik kek kalıbını hafifçe yağlayın. Çikolata ve tereyağı, hafifçe kaynar suyun tenceresinin üzerine yerleştirilmiş ısıya dayanıklı bir kapta eritin. Birleştirilinceye kadar karıştırın, sonra soğumaya bırakın.
 3. Yumurta sarısını şekerle hafif ve kabarık olana kadar karıştırın. Erimiş çikolatayı yavaş yavaş karıştırarak yumurta karışımına dökün. Büyük bir kaşık kullanarak, bademleri üzerine dökün.
 4. Yumurta beyazlarını temiz kuru bir kabın içine koyun ve sert topaklar oluşturana kadar karıştırın. Büyük bir metal kaşık kullanarak yumurta akılarını sadece  çikolata karışımına koyun ve iyice karıştırın. Karışımı önceden hazırlanmış tepsiye boşaltıp 35 dakika fırında pişirin. Kek çok nemli olmalıdır, ancak daha uzun süre pişirmeye uygundur.
 5. Bademli çikolatalı kek tarifi bitip, kek fırından çıkınca soğuması için beklemeye alın.
 6. Soğuduktan sonra üzerine krema, çilek veya tatlı reçel sosları ile servis yapabilir veya bu keki 5 çayı tarifi için kullanabilirsiniz.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın