Basit Çilekli Tart

Basit Çilekli Tart

1 Paylaşımlar

Çilekler çabuk bozuluyor. Eşimin akşam getirdiği çilekleri buzdolabına koymayı unuttuğumu farkedince en kolay tarafından bir tart yapayım dedim. Takipçilerim hatırlayacaktır, daha önce minik çilekli turta tarifi vermiştim. Bu tartı zaten yapmayı düşündüğümden Mascarpone peynirini geçen günkü alışverişimde almıştım. Geriye sadece tart hamurunu yapmak kalıyordu. Bu hamurun belki en kolay, belki en üşendiren tarafı hazırlandıktan sonra hava almayacak şekilde sarılıp buzdolabında iki saat bekletilecek olması. Ben üşenmeyip hazırlıyorum, buzdolabına bırakıyorum. İki üç saat sonra birden hatırlayınca hemen alıp fırına sürüyorum. Bu iyi tarafı. Hamur önceden hazırlanmış gibi düşünebiliriz. Mascarpone peyniri italyanlara has çok yağlı ve tuzsuz bir krem peynir türü. Tiramisu başta olmak üzere tatlı pastalara kullanılıyor. Bulma imkanınız yoksa labne peyniri pekala isinizi görür.

Malzemeler

 • 500 g çilek
 • 250 g mascarpone peyniri
 • 1 yumurta
 • 125 g tereyağı
 • 125 g pudra şekeri
 • 250 g un
 • Kalıbı yağlamak için biraz yağ

Nasıl Yapılır?

 1. Bir kabın içerisinde tereyağı, yumurta, pudra şekeri ve unu karıştırıp fazla yoğurmadan düz bir hamur elde edin. Hamuru hava almayacak şekilde sarıp buzdolabında iki saat bekletin.
 2. Hamuru kullanacağınız vakit buzdolabından çıkarın. Oda ısısına gelmesi için 15 dakika kadar bekletin.
 3. Fırınınızı 170 derecede ısıtın. 28 cmlik tart kalıbınızı yağlayın. (Borcam da olur)
 4. Tezgahı biraz unlayarak hamuru kalıptan birkaç santim büyük açın. Hamuru kalıba yerleştirin. Elinizle hamuru kalıba oturtup kenarlarını kalıbın kenarlarına yapışacak şekilde bastırın. Fırında 30-35 dakika arası hafifçe kızarana dek pişirin.
 5. Fırından çıkan tart soğuyunca krem peyniri üzerine sürüp yıkayıp dilimlediğiniz çilekleri yerleştirin.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın