Bayatlamayan Kurabiye (Sütsüz Yumurtasız)

Bayatlamayan Kurabiye (Sütsüz Yumurtasız)

1 Paylaşımlar

Tarifi bir öğlen vakti fırsat bulup televizyon keyfi yaptığımda Amerika’ da yayınlanan bir televizyon programından aldım. Noel dönemine ait bir programdı. Biliyorsunuz o dönemlerde evde kurabiye yapıp güzel paketler içerisinde hediye etmeyi, ya da yakınlarını ev kurabiyeli kahve sohbetlerine davet etmeyi seviyorlar. Bir izleyicisinin uzaktaki yakınlarına postayla yollayabileceği dayanıklı ve lezzetli bir kurabiye tarifi istemesi üzerine yayında bu kurabiyeleri hazırladı. Özellikle yumurtasız bir tarif olduğunu belirtmesi aklımda kalmıştı. Ben de tarife ek olarak tereyağını çıkarıp bitkisel margarin kullandım. Bu şekilde süt ve yumurtaya karşı gıda alerjisi olanlara tavsiye edebileceğim bir tarif oldu. Genelde amerikan kurabiyelerini severim, özellikle damla çikolatalı kurabiyeleri. Bizim tariflerimizde unun ölçüsü yoktur, aldığı kadar un deriz. Onların tariflerinde ölçü var. Fırında çok pişirmiyorlar. Tepsiyi fırından aldığınız vakit kurabiyeler sanki pişmemiş gibi duruyor. 10 dakika civarında tepsinin içinde bekletince kendilerini toplayıp sertleşiyorlar. Kurabiyeler uzun zaman gevrekliklerini ve lezzetlerini kaybetmiyor. Gerçi benim böyle bir endişem yok, bizim evde iki günden fazla beklemez. Kurabiye cevizli olarak anlatılmıştı. Ben öğütülmüş fındık ile değiştirdim. Hatırlarsanız geçen gün fındıklı un kurabiyesi tarifi paylaşmıştım. Hala bitmeyen fındıkları böylece değerlendirmiş oldum. Bu ölçülerle tam bir tepsi kurabiye hazırlamış oldum.

Malzemeler

  • 1 su bardağı bitkisel margarin (200 g)
  • 1 su bardağı öğütülmüş fındık
  • 1 su bardağı un
  • 1 yemek kaşığı vanilyalı şeker
  • 1 cay kaşığı kabartma tozu

Nasıl Yapılır?

  1. Fırınınızı 170 derecede ısıtın. Fırın tepsinize yağlı kağıt serin.
  2. Bir kabın içerisinde öğütülmüş fındık, un, vanilyalı şeker ve kabartma tozunu karıştırın. Margarini ekleyip yoğurun.
  3. Kurabiyelerin aynı büyüklükte olmaları için bir dondurma kaşığı ile top halinde tepsiye aralıklı olarak bırakın.
  4. Bir bardağın tabanı ile hafifçe bastırıp kurabiyeleri düzleyin. Fırında 12-14 dakika civarında hafifçe kızarana kadar pişirin.
  5. Tepsiyi fırından alıp 10 dakika kurabiyelere ellemeden bekletin. Uzun zaman tazeliklerini kaybetmemeleri için hava almayacak kaplarda saklayın.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın