Besin ve Vitaminlerin Özellikleri Görevleri

Besin ve Vitaminlerin Özellikleri Görevleri

0 Paylaşımlar

Sağlıklı ve nitelikli beslenmenin en önemli kuralı her besinden gerektiği kadarını tüketmek ve besinlerden doğru şekilde faydalanmaktır. Vücuda mutlaka alınması gereken besin maddeleri; yağ, karbonhidrat, protein, mineral, vitamin ve sudur.

Yağların Görevleri:

En çok enerji veren besin maddesi olan yağ, aynı zamanda doygunluk hissi vererek daha az besin tüketilmesine sebep olmaktadır. Yağda eriyen vitaminlerin vücut tarafından emilmesini de sağlayan yağ, aynı zamanda vücudun ısı denetimini de sağlamaktadır.

Özellikle balık yağı ve fındık yağlarının içerisinde bulunan Omega 3, beyin ve kalp sağlığı açısından oldukça gerekli bir besin kaynağıdır. Vücudun kanserle savaşmasını sağlar, kalp krizi ve felç olma riskini azaltır ve yüksek tansiyon hastalarında tansiyonun düzene girmesine sebep olur.

Proteinlerin Görevleri:

Vücudumuzdaki tüm doku ve hormonların yapı taşı olan proteinler, vücudumuzda saç, deri, tırnak, adale başta olmak üzere her yerde bulunurlar.

Doğadaki tüm organik maddeler arasında miktar ve önem bakımından en başta gelen proteinler, birbirinden farklı gıdalarda bol miktarlarda bulunmaktadır. Protein bakımından en zengin besinlerin başında peynir ve baklagiller gelmektedir. Kırmızı et ve yumurtada da bol miktarda bulunan protein, en az yaş sebzelerde bulunur.

İnsan vücudu için gerekli olan günlük protein ihtiyacı, vücut ağırlığına göre değişiklik gösterir. Her kilonun karşılığında 1 gram protein olarak bu miktar hesaplanır. Doğru ve sağlıklı beslenmek için alınması gereken protein miktarının yarısının hayvansal kaynaklı, yarısı bitkisel kaynaklı olması gerekmektedir.

Minerallerin Görevleri:

Kemiklerin ve dişlerin yapıtaşlarından olan kalsiyum ve fosfor insan vücudundaki minerallerin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Özellikle çocuklarda, 30 yaş üstü kadınlarda ve hamile bayanlarda bolca ihtiyaç duyulan kalsiyum, doğru miktarlarda alınmadığı takdirde kemik erimesi gibi dönüşü olmayan hastalıklara sebep olabilmektedir.

Sadece kalsiyum ve fosfor değil, insan vücudunda bolca başka mineraller de bulunmaktadır. Bu mineraller, vücuttaki suyun dengede tutulmasına, vücut fonksiyonlarındaki değişimlerin düzenlenmesine, demir ve kan üretiminin artmasına fayda sağlamaktadır.

Vitaminin Görevleri:

Vitaminlerin vücuttaki görevi, biyokimyasal olayların düzenlenmesidir. Bu kadar önemli bir görevi olan vitaminler ise çok çeşitli olmalarından dolayı hepsini tek bir besinden bulmak mümkün değildir.

A vitamini, sağlıklı cilt, saç, diş etleri için önemli olduğu kadar görme üzerinde de etkisi bulunmaktadır.

D vitamini, kuvvetli diş ve kemikler için mutlaka gereklidir. Eksikliği insan vücudunda kemik deformasyonuna sebep olmaktadır.

E vitamini, güçlü antioksidan özelliğe sahiptir. Yeterli olarak alınmadığı takdirde hücrelerin yıpranmasına ve yavaşlamasına sebep olur. Kalp ve damar hastalığı riskini arttırır.

B1 vitamini, sinir sistemi, kalp ve kasların fonksiyonları için mutlaka bulunmalıdır. Vücutta eksik olması durumunda sindirim bozukluğu, aşırı hassasiyet ve iştahsızlığa sebep olabilmektedir.

B2 vitamini, sağlıklı bir cilt ve iyi görme kabiliyeti için şarttır. Yeterli miktarda alınmadığı takdirde vücut direncinin düşmesine, egzama, ağır yarası gibi cilt bozukluklarına sebep olmaktadır.

B5 vitamini, sinir sistemi, deri ve saç sağlığı için doğru miktarda alınması şart olan bir vitamindir.

B6 vitamini, sinir sistemi üzerinde çok etkisi olan bir vitamindir. Hormonları düzenleyici bir görevi vardır. Vücutta yeterli miktarda bulunmadığı takdirde gelişme geriliği, cilt bozukluğu ve sinir sisteminde bozukluk gibi rahatsızlıklar vermektedir.

B12 vitamini, kırmızı kan hücreleri ve kemik iliği yenilemesi için mutlaka gerekli olan bir besindir. Eksik olduğu takdirde kansızlık ve yorgunluk gibi belirtiler gözlenir.

C vitamini, bağışıklık sisteminin en büyük destekleyicisidir. Kemik, diş ve kan damarlarının sağlığı için yeterli miktarda bulunmak zorundadır. Vücutta yeterli miktarda bulunmazsa vücut direncinin azalmasına ve diş eti kanamalarına sebep olabilmektedir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın