Beyaz Üzüm Reçeli

Beyaz Üzüm Reçeli

1 Paylaşımlar

Malzemeler

  • 1 kilo beyaz üzüm
  • 3 su bardağı şeker
  • 3 bardak su
  • 3 damla limon suyu

Nasıl Yapılır?

  1. Beyaz üzüm reçelinin yapımında siyah üzüm reçelinde ki gibi bekletme süresi yoktur. Direkt olarak şeker ve su tencere de kaynatılarak beyaz üzüm reçelinin yapımına başlanır.
  2. Şerbet kaynadıktan sonra tanelerine ayrılmış olan üzümler ve 3 damla limon suyu ilave edilir, kıvamı koyulaşana kadar kaynatılır. Yaklaşık yarım saat kaynadıktan sonra reçel kıvamına gelen üzümler ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.
  3. Soğuduktan sonra kıvamı daha koyulaşacak olan üzüm reçelinin çok fazla koyulaşmadan ocaktan alınması gerekir. Bunun için sürekli kontrol edilerek tam kıvamında bir üzüm reçeli elde edilebilir.

Püf Noktaları

Üzüm reçeli yaparken isteğe göre çekirdekli ya da çekirdeksiz üzümler kullanılabilir. Zaten kaynama sırasında çekirdeklerinden ayrılan üzümlerin çekirdekleri kolaylıkla reçelden temizlenmektedir.

Siyah üzüm reçelinde, reçelin çekirdekleri ile birlikte tüketilmesi sağlığa oldukça faydalıdır. Bu sebeple beyaz üzümde olan çekirdeklerin ayıklanmaması gerekirken siyah üzüm reçelinde çekirdek tercihe göre reçelin içinde tüketilmelidir. Bu sayede kış aylarında birçok hastalığa karşı şifa kaynağı ola bir reçel elde edilmiş olur.

1 Paylaşımlar

Yorum yapın