Bezelye Çorbası

Bezelye Çorbası

0 Paylaşımlar

Bezelyenin ana vatanının Türkiye, Suriye ve Lübnan olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında bu bilgiye rastlanmış. Buna hiç şaşırmadım zira dün üç farklı market dolaşıp da memleketimde bulduğum gibi iri tazeli çıtır çıtır bir bezelye bulamadım. Demek ki bezelye çorbası yapmak için en iyi yer Türkiye imiş!

Taze bezelyeden çorba yapılışı

Bezelye toprağın derecesi 13 C ile 18 C derece arasında olunca ekiliyor. Sıcak iklimlerde yetişmiyor, ancak serin yüksek tropikal bölgelerde yetişebiliyor. Kışa dayanıklı bir bitki.

Bezelyede yüksek miktarda lif, protein, A, B2, B3, C vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum bulunmaktadır.

Taze bezelye

Bezelye çorbası en çok Almanya, Hollanda, İngiltere ve İsveç gibi kuzey ve orta Avrupa ülkeleri ile Rusya, İran, Irak ve Hindistan’da tüketiliyor.

İngiltere’de bezelye genelde püre olarak yemeklerin yanında sunulur. Meşhur yemekleri balık ve patates kızartmasının (fish&chips) yanında sunuyorlar.

Bezelye Çorbası Nasıl Yapılır

Türkiye ve Yunanistan’da bezelyenin patates ve et ile birlikte yemeği yapılır.

Çin’de bezelyenin yaprakları az yağda pişirilerek (ıspanak gibi) tüketilir.

Amerika’da ise bezelye çorbası en çok St. Patrick gününde pişiriliyor.

Bezelyenin Türkiye dahil olmak üzere orta doğuda yetiştiği ve fakat çorba olarak az 3 kıta da tüketildiği düşünülürse bezelye çorba tarifimi bloğumda hangi kategoriye koymam gerekir???

Yukarıdaki bilgilerin kaynağı wikipedia.

Bezelye Çorbası Tarifi Yapılışı

En Sevdiğim Sebze Çorbalarına Göz Atın!

Bezelye Çorbası Tarifi

Bezelye Çorbası yapılışı hakkında bulabileceğiniz en güzel yazıyı hazırladım. Mükemmel bir çorba hazırlamanız için gereken tek şey tarifi adım adım uygulamak.
Kategori: Çorbalar
Mutfak: Türk Mutfağı
İçerik: bezelye çorbası tarifi, konserve bezelye çorbası, kremalı bezelye çorbası, taze bezelye çorbası
Hazırlık: 10 dakika
Pişirme: 25 dakika
Toplam: 35 dakika
Servis 2 kişilik
Besin Değeri: 62Kalori
Yazar: Oktay Usta

Malzemeler

 • 3 su bardağı tavuk suyu yoksa su
 • 2 su bardağı taze bezelye yoksa konserve de olur
 • 1 adet kuru soğan orta boy
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1/2 su bardağı krema
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1/2 su bardağı taze bezelye üzeri için

Nasıl Yapılır?

 • Soğanı yemeklik ince ince doğrayın. Taze bezelyeleri tanelerine ayıklayın. Konserve kullanacaksanız yıkayıp, süzün.
 • Bir tencerenin içinde tereyağını kızdırın. İçine soğanları atın, soğanlar ölünceye kadar pişirin.
 • Ilık tavuk suyunu tencereye ekleyin. Tavuk suyu kaynayınca içine bezelyeleri atın. 5 dakika kadar pişirin. Bezelyelerin pişme süresi taze bezelye veya konserve bezelye kullanmanıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Konserve bezelye 5 dakika içinde pişiyor.
 • Bezelyeler pişince, çorbayı blenderda karıştırın. Kaynar kaynar blenderda karıştırırsanız elinizi yakabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce çorbayı ılıması için içi buzlu su dolu bir kaba oturun ve devamlı karıştırarak ılımasını sağlayın. Tencereniz büyük ise, mutfak lavabosunu iyice dezenfekte ettikten sonra lavabonun içine buzlu su ile doldurup tencereyi buraya oturtabilirsiniz.
 • Ilımış olan çorbayı blendarda bir dakika kadar karıştırın. Sonra karışımı tencerenin içine tekrar koyun ve kaynatın. Kaynayan çorbanın içine kremayı ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Küçük bir tencerenin içinde 2 bardak su kaynatın. ½ bardak taze bezelye içini kaynayan suyun içine atıp 2-3 dakika kadar kaynatın. Sonra suyunu süzüp buzlu suyun içine atın. Buzlu su bezelye içlerinin diri olmasını sağlar.
 • Çorbayı kaselere servis ederken içine buzlu suda hazırladığınız bezelye tanelerini atarak çorbanızı süsleyin. Afiyet olsun!

Notes

Bu çorba bu şekliyle sıvı kıvamda oluyor. Eğer biraz daha katı olmasını isterseniz, çorbanın en başında tereyağı ile birlikte un kavurun. Domates çorbasında olduğu gibi.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın