Bisküvili Şarlot Pasta

Bisküvili Şarlot Pasta

1 Paylaşımlar

Son zamanlarda çok defa şarlot pasta yaptım. Önceleri bana bu tür kurdeleyle süslenmiş pastalar çok abartılı gelirdi. Sonradan sevmeye başladım. Bir kaç kez bisküvili şarlot pasta yapmayı denemek üzere aldığım kedi dili bisküvileri her seferinde ben kullanamadan bittiler. Daha önceleri petibör bisküvi ile hazırladığım rokoko pasta ve bildiğimiz klasik mozaik pasta tarifi paylaşmıştım. Fakat bu pastanın yapılışı için bir süre uygun bir tarif aradım, fakat genelde aslına uygun yapılmadığını gördüm. Pastanın içeriği yoğurt, krema, krem peynir karışımına jelatin ilavesinden oluşuyor. Jelatin kullanmak istemeyenlerin tercihi ise bildiğimiz sütlü pudingleri biraz yoğun pişirmek. İş başa düşünce kendi tarifimi kendim oluşturmam gerekti. Tarifte krem peynir kullandım, fakat süzme yoğurt da güzel netice verir ve tatlandırmak için şeker yerine bal da kullanabilirsiniz. meyve olarak da çilekli şarlot pasta tercih ettim. Siz sevdiğiniz meyveleri kullanabilirsiniz. Tam yazlık pratik bir pasta.

Malzemeler (6 Kişilik)

 • Yeterince kedi dili bisküvisi (20-25 adet)
 • 2 paket krem peynir (400 g süzme yoğurt da olabilir veya ikisinin karışımı)
 • 200 ml krema (soğutulmuş)
 • 1 krema katılaştırıcı (Dr. Oetker) ismini yine hatırlayamadım, almancası Sahnesteif
 • 100 g şeker
 • 1 paket bitkisel toz jelatin (hangi markadan bulursanız deneyin)
 • Bir kase böğürtlen, çilek vs. (Ben buzluktan kullandım)

Nasıl Yapılır?

 1. Pastaya şekil vermek için tabansız kek kalıbı kullandım. Eğer sizin bildiğimiz çerçeveli kek kalıbınız varsa 24 cm’lik kalıbınızın tabanını ayırın. Sadece çerçevesini servis tabağınızın üzerine yerleştirin.
 2. Kedi dili bisküvilerinin dörtte birlik uç kısımlarını bıçak yardımıyla düz bir şekilde kesin. Şekerli kısımları dışa gelecek şekilde çerçevenin içerisine yan yana dizin. Tabanını bir sıra kırık parçalarla örtün. Bir fırça yardımıyla bisküvileri hafifçe ıslatın.
 3. Jelatini 100 ml soğuk suyla karıştırın, kısık ateşte eritin ve 2 dakika kaynatın, ocaktan alın.
 4. İki paket krem peyniri şekerle karıştırın, jelatini ekleyip yedirin. Kremayı katılaştırıcı ekleyip katı hale gelinceye kadar çırpın, krem peynirli karışıma ilave edin.
 5. Karışımın yarısını bisküvi parçalarının üzerine dökün. Bir sıra daha kırık bisküvileri serin ve aynı şekilde hafifçe ıslatın. Kalan krem peynir karışımı üzerine dökün, spatula yardımıyla düzeltin. Buzdolabında en az 3-4 saat bekletin.
 6. Servis ederken böğürlen, çilek gibi meyveleri üzerilerine serpin.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın