Body (Vücut Geliştirme) Yaparken Kilo Almak İçin Diyet

Body (Vücut Geliştirme) Yaparken Kilo Almak İçin Diyet

0 Paylaşımlar

Vücuttaki kasları geliştirmek için yapılması gereken düzenli beslenme ve düzenli egzersizdir. Ancak genel olarak insanların bu konuda belirli bir yargıları vardır, bu yargı ise vücut geliştirmek için yapılan egzersizlerin kilo verdirdiğidir. Zayıflıktan şikâyetçi olan insanlar ise bu gibi önyargılar yüzünden spor yapma fikrini ertelemekte ve önce kilo almak için çaba sarf etmektedirler. Ancak doğru yapılan beslenme programı ve egzersizler bu önyargıyı yıkmakta ve hem kas miktarını arttırmaya hem de kilo alımını sağlamaktadır.

Vücut Gelişimi ve Kilo Alma İçin Doğru Beslenme

Kilo almak için ısrarla yapılması söylenen şeyler gece yatmadan önce yemek yemek, ağır yağlı cips gibi zararlı besinleri tüketmek ve fast food tarzı besinlerle beslenmektir. Tüm bunlar sadece sağlıksız bir yağlanmaya sebep olmakta ve kesinlikle kaçınılması gereken şeylerdir.

Kilo almak için yapılması gereken doğru beslenme şekli de kilo vermek için yapılan diyetler gibi sık ve az yemekten geçmektedir. Gün içerisinde en az 5-6 öğün tüketilmek kilo alma diyetlerinin de en önemli kuralı olarak bilinmektedir. Özellikle kas yapmak ve kilo almak için tüketilmesi gereken besin miktarı, mevcut kilonun başına 2,5 gram protein ve 4 gram karbonhidrattan oluşmaktadır. Tüketilecek olan öğünler pilav, makarna, yulaf ezmesi gibi kompleks karbonhidratlardan, biftek, tavuk göğsü, ton balığı, yumurta gibi hayvansal proteinlerden ve zeytinyağından oluşmalıdır.

Özellikle biftek tüketilmesi kas artırımını sağlamak için büyük bir depo kaynağıdır. İçinde bulunan kreatinin güç artışı sağlamakta, bu sebeple de kilo alma ve kas yapma diyetlerinde mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Vücut geliştirme ve kilo almak için tüketilebilecek ideal bir günlük öğün listesi aşağıdaki gibidir:

Kahvaltı

Özellikle kahvaltının protein ağırlıklı olması kas gelişimi için oldukça önemlidir. Bu sebeple kahvaltı olarak ideal olan 5-6 adet yumurtanın beyazı ve 1 adet yumurta sarısına 100 gram lor peyniri eklenerek yapılacak omlettir. Bu omletin yanına 1 su bardağı yulaf ezmesi ve 1 su bardağı yarım yağlı sütte kâse içerisinde karıştırılarak tüketilir. Amaç kilo almak ve kas yapımını aynı anda sağlamak olduğundan dolayı karbonhidrat ve proteini beraber tüketmek çok önemlidir. Tüm bunların yanına maksimum 3 dilim kepek ekmeği, zeytin, domates, salatalık ve 2 kaşık keçiboynuzu pekmezi de ideal olan kahvaltının besinleridir.

Birinci Ara Öğün

Her öğünde amaç her zaman karbonhidratı ve proteini bir arada tüketmek olmalıdır. Bu sebeple ara öğünde de buna dikkat edilmeli ve 1 adet haşlanmış patates, 160 gram ton balığı ile birlikte tüketilmelidir.

Öğle Yemeği

Vücut geliştirmenin ilk zamanlarında öğle yemeğinde 150-200 gram tavukgöğsü tüketilmelidir. Vücut geliştirme programlarının ileriki zamanlarında bu miktar 300 grama kadar arttırılmalıdır. Tavukgöğsünün yanına makarna veya pilav, sebze yemeği, salata ve ayran tüketilmelidir.

İkinci Ara Öğün

Birinci ara öğünde olduğu gibi bu ara öğünde de 1 adet haşlanmış patates ve 160 gram ton balığı bir arada tüketilmelidir.

Akşam Yemeği

Akşam yemeği de öğle yemeğinin birebir aynısı olarak tüketilecektir. Ancak akşam yemeği saat 21.00’den sonra tüketilmek durumunda kalınır ise karbonhidrat miktarını azaltmak faydalı olacaktır.

Üçüncü Ara Öğün

100 gram lor peyniri ve muz, elma gibi potasyum açısından zengin olan meyveler 1 veya 2 porsiyon olacak şekilde tüketilmelidir.

Son olarak yatmadan önce 500 ml süt tüketilmelidir.

Özellikle kahvaltıdan sonra egzersiz yapılacak olanlar için ideal olan bu beslenme programı sayesinde hem gelişmiş bir vücuda sahip olunabilmekte hem de kilo alımı sağlanmaktadır.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın