Body (Vücut Geliştirme) Yaparken Kilo Vermek İçin Diyet

Body (Vücut Geliştirme) Yaparken Kilo Vermek İçin Diyet

0 Paylaşımlar

Özellikle erkeklerin en büyük hayallerinden biri kaslı bir vücuda sahip olabilmektir. Bu konuda kendileri geliştirmek ve hayallerine kavuşmak için pek çok diyet programı bulunmaktadır. Ancak bu diyet programları kilo almayı da sağlayabilmektedir.

Doğru beslenme ve doğru egzersizlerin yapılması ile aynı anda hem yağ yakılmasını hem de kas oluşumu mümkündür. Hem yağ yakıp hem de kas yapabilmek için yapılması gerekenler bunlardır:

Hedef Belirlemek

Aynı anda hem yağ yakabilmek hem de kas miktarını arttırmak mümkündür. Ancak bunu yaparken en önemli olanın hangisi olduğu iyice düşünülmelidir. Eğer yağ oranı fazla ve kas oranı az ise öncelikli olan yağ yakımının fazla olmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için öncelikle kardiyovasküler hareketlere ağırlık vermek gerekmektedir. Düzenli bir beslenme programı sayesinde kısa sürede kilo verme işlemi başlayacaktır, ancak ilk etapta verilen bu kiloların çoğunluğu vücuttan fazla suyun atılması sebebi ile olacaktır. Vücuttan atılması gereken fazla suyun atılmasının ardından beslenme düzeni yağ yakmaya odaklı olarak değişmelidir.

Beslenme Düzenine Ve Yemek Çeşitlerine Dikkat Etmek

Yağ yakılmasının ne anlama geldiği kısaca özetlenmek isterse, yakılan kalorinin alınan kaloriden daha fazla olması anlamına gelmektedir. Yakılan kalorinin daha fazla olması aynı zamanda vücuttaki yağ miktarının azalmasını sağlayacak en önemli olaylardan biridir.

Alınan kalori miktarı oldukça önemli olmakla birlikte, bu kalorilerin alındığı zamanlarda ne kadar kalori yakılacağını belirlemek açısından oldukça önem taşımaktadır.

Yağ Yakılırken Kas Oluşumunu Arttırmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yağ yakmak önemli olduğu kadar kas kaybının olmaması, hatta kas miktarının artması da oldukça önemlidir. Vücuttaki kasları oluşturan ve bu kasların korunmasını sağlayan en önemli hormon insülindir. Bu hormonun istenilen miktarda salgılanması ise yeterli miktarda karbonhidrat alınması ile sağlanmaktadır.

Halk arasında bilinen yanlış bir bilgi proteinin kas yaptığı düşüncesidir. Sadece protein tüketilmesi kas yapımında etkili olmamaktadır. Alınan proteinin kalitesi, miktarı ve kullanılabilirliği de kas oluşumu için önemli olmakla birlikte aynı zamanda bu proteinleri karbonhidrat destekli besinler ile de tüketmek önemlidir. Vücuda yeterli miktarda karbonhidrat alınması, kasların gelişmesine ve yağ yakılmasına zemin hazırlamaktadır.

Su Tüketiminin Yağ Yakmak ve Kas Arttırmak İçin Faydaları Nelerdir?

Kas miktarını arttırmak ve yağ yakımını sağlamak için diyet ve egzersiz kadar su tüketimi de önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında mutlaka yeterli miktarda su tüketilmelidir.

Kas Kaybı Neden Meydana Gelir?

Piyasada pek çok diyet listesi dolaşmaktadır. Oysa en önemlisi kendi vücut sistemine ve yaşamına uygun diyeti doğru egzersiz programları ile destekleyerek yapmaktır.

Yanlış yapılan diyetler sonucu vücutta kas kaybı ve su kaybı meydana gelebilmektedir. Bu yalancı bir kilo verme sağlasa da uzun vadede hem kilo alımına hem de kas kaybına sebep olarak zarar vermektedir. Kas kaybının verdiği zarar metabolizmanın yavaşlaması ile başlar ve bu yavaşlama vücudun yağ depo etmesine sebep olur.

Piyasada dolaşan diyetlerde genel olarak karbonhidrat miktarı oldukça az olmaktadır. Karbonhidrat miktarının az olması vücudun kasları yakarak kendine enerji sağlamasına sebep olmaktadır. Kas kaybının oluşması ise vücutta zehirli atıkların yayılmasına ve uzun vadede karaciğer, böbrek ve kalp hastalıklarına sebep olabilmektedir.

Vücuttaki kas oranını arttıracak şekilde beslenmek aynı zamanda yağ yakımının da hızlanmasına sebep olur. Bunun sebebi, Kas yapmak için en fayda sağlayan şey olan egzersizlerin vücut metabolizma hızını arttırarak kalori harcamasını arttırmasıdır.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın