Böğürtlen Reçeli

Böğürtlen Reçeli

0 Paylaşımlar

Böğürtlen reçeli, herksin severek yediği ve tadına doyamadığı reçeller arasındadır. Rengi ve kokusu ile her mevsim bulmakta zorluk çekilen böğürtlenin reçelini yaparak bu nefis lezzetten istenilen her an yararlanılabilir.

Böğürtlen Reçeli Püf Noktaları

Böğürtlen reçeli de her meyvenin reçelinde olduğu gibi, bazı dikkat gerektiren püf noktalarını içermektedir. Yumuşak bir meyve olmasından dolayı böğürtlenlerin taze ve çok yumuşak olmamasına dikkat etmek ilk püf noktalarından biridir. Aynı zamanda pişerken de yumuşayacağı için sık sık kaşıkla karıştırmak yerine reçel tenceresini sallamak, böğürtlen tanelerinin paralanmasını önler ve tane tane kalır.

Böğürtlen reçelinin kıvamını doğru bir şekilde ayarlamak için kaynatırken çok koyu kıvama gelmeden ocaktan almak gerekir. Durdukça kıvamı koyulaşacağı için pişirirken kıvamının çok koyu olmasına gerek yoktur.

Malzemeler

  • 1 kilo böğürtlen
  • 1 kilo toz şeker
  • Limon suyu

Nasıl Yapılır?

  1. Böğürtlenlerin yıkanıp süzgece alınması ile böğürtlen reçelinin yapımına başlanır. Suyu süzülmeye bırakılan böğürtlenlerin ardından, derin bir tencere alınır ve içine şekerin yarısı boşaltılır.
  2. Daha sonra şekerin üzerine böğürtlenler konur. Kalan şekerde ilave edilerek, böğürtlenlerin şeker ile birlikte suyunu bırakması için beklenir. Yaklaşık 1saat süre bekledikten sonra, kısık ateşte kaynamak üzerek ocağa yerleştirilir.
  3. Yarım saat böğürtlen reçelinin olması için kaynama süresi olarak yeterlidir. Çok sert olmamak koşulu ile arada reçel karıştırılır ve kıvam almaya başlayınca 4 damla limon suyu reçele damlatılır.
  4. Limon suyu da eklendikten sonra reçel hazır demektir. Ocaktan alınan böğürtlen reçeli soğumaya bırakılır veya isteğe göre cam kavanozlara alınır.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın