Burun Estetiği

Burun Estetiği

0 Paylaşımlar

Burun estetiği, burun yapısında olan görsel bozuklukları, fiziksel ve biyolojik sorunları düzeltmek amacıyla yapılan bir estetik cerrahi operasyondur. Burun yapısının, şeklinin vücudumuzdaki görünüşü oldukça önemlidir. Yüzümüzün bir 3 boyutlu görsel olarak düşünürsek, burnumuzun üçüncü boyutu tamamlayan ve yüzümüzün estetik görünüme kavuşmasında önemli etkide rol oynayan oldukça önemli bir organımızdır. Çünkü burun, yüzümüze kattığı bu unsurlar dolayısıyla yüzümüzde bulunan diğer organlara nazaran estetik yapıyı tamamlayan en önemli organdır. Burun estetiği yaptıran kişilerin estetik yaptırma nedenleri arasında arasında yer alır.

İnsanların burun estetiği yaptırmak istemesindeki bilinçaltında yatan temel neden altın orandır. Altın oran insanlık tarihinin her alanında olduğu gibi bilim tarihinde de önemli rol oynamıştır. Leonardo Da Vinci’nin en ünlü tablosu olan Mona Lisa başta olmak üzere bir çok tarihi yapı, tarihi eser altın orana uyumlu bir şekilde yapılmıştır. Böylesine önemli bir oran, burun estetiğinde elbette ki kullanılacaktı. Estetik operasyonlarda oran, denge ve simetri kavramlarının tam olarak uygulanması çok önemlidir. Bu ameliyat, burunun yüze olan altın oranının hesaplanarak yapılır.Bu aşamada doktor seçimi oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Doçent Doktor Ozan Seymen, estetik cerrahi alnında yıllardır çalışamalarını devam ettiren oldukça tecrübeli bir doktordur.Doktorun tecrübesi hasta için şöyle önemli olmaktadır ki doktorun ameliyat esnasında yaptığı en ufak milimetrik bir hata bile hastanın hayatında kalıcı sonuçlara ve ya hastanın tekrardan burun ameliyatı olmasına ve ya hastanın hayatına son verilmesine dahi neden olabilir.

Burun estetiği yaptırma nedenleri genellikle ikiye ayrılır; biyolojik sebepler ve estetik sebepler. Öncelikle tercih edilen sebep, biyolojik sebeplerdir. Biyolojik nedenlerden dolayı bu ameliyatı tercih edenler, burunda bulunan fazla bir et parçası vb. sebeplerden dolayı bu ameliyatı istemektedirler. Biyolojik nedenlerden dolayı dahi olsa bu ameliyatı yaptıran kişiler, aynı zamanda burun şekillendirme de yaptırmayı tercih ediyorlar. Estetik sebeplerden bu ameliyatı dolayı yaptıran kişiler, burnun tamamen fiziksel görüşünden memnun olmayan ya da daha önce burun ameliyatı yaptırmış ve bundan memnun kalmamış kişiler bu sebeple de burun estetiği ameliyatını tercih etmektedirler.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın