Cake Pops

Cake Pops

1 Paylaşımlar

Dün çocukların ilkokuldaki kermesleri için ne az ne de çok tam 36 adet topkek hazırladım. Çocukların çok seveceklerinden emindim. Daha öncede limon kremalı topkeklerden yapmıştım ve bu sefer üzerilerini ekşi mi ekşi jelibonlarla süsledim. Çocuklar heyecanla bana topkeklerin hepsinin satıldığını ve çok beğendiklerini anlattılar. Üstelik küçük bir kız bir daha ki kermesde aynı topkekden yiyeceğini söylemiş.

Topkeklerin üzerilerine bol taze limon suyuyla hazırladığım tereyağlı kremi sürmeden önce keklerin kabaran kısımlarını büyük ekmek bıçağıyla düz bir şekilde kestim. Artan kısımları daha sonra değerlendirmek üzere bir kaba koyup kaldırmıştım. O haliyle bile kahvenin yanına yenir ama yabancı bir sitede gördüğüm cake popsları tekrar incelerken evdeki kalan kekleri bu şekilde değerlendirmeyi düşündüm. Aslında kekler her renkten gıda boyasıyla renklendirilebiliyor ve üzerileri hayal edebileceğimiz her şirinlikte süslenebiliyor. İlk etapta evde elimde olan malzemelerle bu kekpopları hazırladım. Çocuklu toplantılar için çok sevimli bir fikir.

Cake Pops Tarifi İçin Malzemeler

 • Dörtte bir miktarda pandispanya keki (ya da 1 kat hazır pastaban)
 • 100 g labne peyniri (krem peynir)
 • 100 g sütlü çikolata (ya da yarı yarıya bitter-sütlü karışımı)
 • 50 g tereyağı
 • 50 ml krema
 • Yağlı kağıt
 • Tahta çubuklar
 • Yenilebilir süsler-şekerleme veya seker hamuru

Cake Pops Nasıl Yapılır?

 1. Soğumuş kek dilimlerini elinizle bir kabın içine ufalayın.
 2. Krem peyniri ekleyip karıştırın. İri yuvarlak toplar hazırlayın.
 3. Küçük bir tencerenin içerisinde kirik çikolata parçalarını tereyağı ve krema ile birlikte hafif ateşte karıştırarak eritin. Tamamen eriyince ocaktan alın. Bir yandan karıştırarak soğutun.
 4. Buzdolabına sığdırabileceğiniz bir tepsinin üzerine yağlı kağıt serin.
 5. Kek toplarını çikolataya bulayıp yağlı kağıt serilmiş tepsinin üzerine yan yana dizin.
 6. Şeker hamuru veya şekerlemelerle süsleyin. Çubukları batırın. Buzdolabında soğuyana kadar bekletin.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın