Çekirdekli Siyah Üzüm Reçeli

Çekirdekli Siyah Üzüm Reçeli

1 Paylaşımlar

Üzüm son derece sağlıklı ve besleyici bir meyve olmasından dolayı pekmezi ve reçeli her evde mutlaka bulunması gereken besinlerdir. Bu nedenle verilen kolay üzüm reçeli tarifleri sayesinde isteyen herkes evinde rahatlıkla üzüm reçeli yapabilir. Tercihe göre her iki renkteki üzümden de reçel yapılabilir. Lezzetli ve şık görünen bir üzüm reçeli için dikkat edilmesi gereken püf noktalarına uyularak üzüm reçelini hazırlamaktır.

Üzüm Reçeli Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütün reçel tariflerinde olduğu gibi, üzüm reçelinde de verilen tarifin ölçülerine harfiyen uymak gerekir. Böylelikle çok koyu reçel yerine kıvamı yerinde olan bir reçel elde edilir. Aynı zamanda reçelin dibinin tutmaması içinde şıklıkla karıştırmak önemli püf noktaları arasındadır. Reçel yaparken tahta kaşık kullanmak ve bütün meyvelerin olgun olmasına dikkat edilmelidir.

Malzemeler

  • 1 kilo siyah üzüm
  • 4 su bardağı şeker
  • Limon suyu
  • Siyah Üzüm Reçeli Yapılışı

Nasıl Yapılır?

  1. Üzümler salkımlarından ayrılarak derin bir tencereye alınır. Üzerine 4 su bardağı şeker dökülerek bir gün boyunca bekletilir ve üzümün sulanması beklenir.
  2. Üzüm ve şeker sulandıktan sonra reçel kaynatılmaya başlanır. Üzümler sulanmış olacağı için ayrıca su ilave etmeye gerek yoktur.
  3. 15 dakika boyunca kaynayan üzümler kıvam almaya başlayınca soğutulur ve istenilen kıvama gelene kadar tekrar kaynatılır.

Tam bir şifa kaynağı siyah üzüm reçeli ister kahvaltılarda, ister pasta süslemelerinde rahatlıkla kullanılabilir. Lezzeti ve renginin hoşluğu ile herkesin severek tüketeceği üzüm reçeli yapımı son zahmetli olmayan ve pratik bir tariftir. Bu ölçüler çoğaltılarak daha fazla reçel kaynatılabilir.

1 Paylaşımlar

Yorum yapın