Çekirdekli Siyah Üzüm Reçeli Tarifi
Çekirdekli Siyah Üzüm Reçeli Tarifi

Üzüm son derece sağlıklı ve besleyici bir meyve olmasından dolayı pekmezi ve reçeli her evde mutlaka bulunması gereken besinlerdir. Bu nedenle verilen kolay üzüm reçeli tarifleri sayesinde isteyen herkes evinde rahatlıkla üzüm reçeli yapabilir. Tercihe göre her iki renkteki üzümden de reçel yapılabilir. Lezzetli ve şık görünen bir üzüm reçeli için dikkat edilmesi gereken püf noktalarına uyularak üzüm reçelini hazırlamaktır.

Üzüm Reçeli Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütün reçel tariflerinde olduğu gibi, üzüm reçelinde de verilen tarifin ölçülerine harfiyen uymak gerekir. Böylelikle çok koyu reçel yerine kıvamı yerinde olan bir reçel elde edilir. Aynı zamanda reçelin dibinin tutmaması içinde şıklıkla karıştırmak önemli püf noktaları arasındadır. Reçel yaparken tahta kaşık kullanmak ve bütün meyvelerin olgun olmasına dikkat edilmelidir.

Bunu Kaçırma:
Ahududu Reçeli (2 Çeşit)

Malzemeler

  • 1 kilo siyah üzüm
  • 4 su bardağı şeker
  • Limon suyu
  • Siyah Üzüm Reçeli Yapılışı

Nasıl Yapılır?

  1. Üzümler salkımlarından ayrılarak derin bir tencereye alınır. Üzerine 4 su bardağı şeker dökülerek bir gün boyunca bekletilir ve üzümün sulanması beklenir.
  2. Üzüm ve şeker sulandıktan sonra reçel kaynatılmaya başlanır. Üzümler sulanmış olacağı için ayrıca su ilave etmeye gerek yoktur.
  3. 15 dakika boyunca kaynayan üzümler kıvam almaya başlayınca soğutulur ve istenilen kıvama gelene kadar tekrar kaynatılır.
Bunu Kaçırma:
Olgun İncir Reçeli

Tam bir şifa kaynağı siyah üzüm reçeli ister kahvaltılarda, ister pasta süslemelerinde rahatlıkla kullanılabilir. Lezzeti ve renginin hoşluğu ile herkesin severek tüketeceği üzüm reçeli yapımı son zahmetli olmayan ve pratik bir tariftir. Bu ölçüler çoğaltılarak daha fazla reçel kaynatılabilir.

Tarife Kaç Yıldız Verirsiniz?
recipe image
Tarif Adı
Çekirdekli Siyah Üzüm Reçeli
Yazar Adı
Paylaşılma Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişirilme Süresi
Toplam Süre

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya yazın