Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

chia tohumu faydaları nelerdir nasıl kullanılır
 1. Chia Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar ?
 2. Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?
 3. Chia Tohumu İle Zayıflama Yöntemleri
 4. Chia Tohumu Diyeti
 5. Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?
 6. Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?
 7. Chia Tohumunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar ?

Chia tohumu; Mexico ve Guatemala’da yetişen, yüksek protein,lif, mineral ve omega3 oranına sahip son derece faydalı ve enerji verici bir tohum çeşididir. Chia tohumu, tarihi Aztek uygarlığından günümüze kadar gelen süreçte faydaları bilinen ve kullanılan bir bitkidir fakat ülkemizde yeni yeni yaygınlaşıp popüler olmaya başlamıştır.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 • Chia tohumu içeriğinde A, B, D ve E vitaminleri ile birlikte demir, magnezyum, iyot, kükürt, manganez dahil bir çok mineral ile ek olarak linolekik asit bulunmaktadır.
 • Lif oranı yüksek bir tohum olması nedeniyle kan şekerini dengelemek konusunda son derece faydalıdır.
 • Sindirim sistemini kuvvetlendirip kabızlığı önleyerek düzenli kullananları rahatlatır. Normal kullanımda kabızlık yapmaz. Bağırsaklarda bulunan probiyotik (faydalı)bakterilerin büyümesine yardımcı olur.
 • Kan basıncını düşürüp kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.
 • Kolesterolün dengelemesi kan basıncını düşürmesi sebebiyle kalbi koruyarak kalp krizi geçirme riskini azaltır.
 • Kan şekerini dengelemesi sayesinde diyabete karşı koruma sağlaması da chia tohumu faydaları arasında en önemli olanlardan biridir. Şeker hastalığına karşı düzenli olarak kullanılabilir.
 • Metabolizmayı hızlandırmasından dolayı karın bölgesinde yağ oluşumunu engeller ve genel olarak zayıflamaya yardımcı olur. Bu nedenle diyet yapanlar “Chia tohumu diyeti” uygulamaktadır.
 • Omega 3 yağ asitleri, alfa lineik asit bakımından çok zengindir. Yabancı kaynaklardan öğrendiğimize göre yapılan araştırmalar sonucunda kanser hücrelerinin büyümesini sınırlandırdığı ortaya çıkmıştır. Kadınlarda yoğun olarak görülen meme kanseri ve rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlar.
 • Yüksek oranlı bir protein kaynağıdır.
 • Performans arttırıcı ve enerji verici özelliği de bulunmaktadır. Aztek ve Mayalar chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. Yerliler ‘’koşu gıdası’’ olarak da adlandırdıkları chia tohumlarını, savaşa gidecekleri zaman veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.
 • İçeriğindeki omega 3 sayesinde beyni korur ve gelişimine yardımcı olur.

Chia Tohumu İle Zayıflama Yöntemleri

Yüksek protein içermesi nedeniyle günlük protein ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Ayrıca Omega 3 içerdiğinden dolayı balık ve et tüketmeyen yada vejeteryan olan kişiler vücudun protein, omega3 yağ asidi ve bazı vitamin ihtiyaçlarını bu tohum ile karşılamaktadır. Tok tutucu özelliği sayesinde acıkmayı önleyerek diyet yapan ve chia tohumu tüketen kişiler zayıflamak için kullanmaktadır.

chia tohumu faydaları nelerdir nasıl kullanılır
Chia Tohumu

Chia Tohumu Diyeti

Chia tohumu kullananlar arasında yapılan araştırmalara göre tek başına, zayıflamaya direk bir faydası görülmemiştir. Halihazırda zayıflamak için diyet yapanlar veya formunu korumak isteyenler bu tohumdan gıdalarına ve menülerine katarak hazırladıkları yiyecekler ile beslendiklerinde, tok tutucu özelliğinden faydalanarak kilo vermeyi hızlandırabilir veya formunu korumaya yardımcı olarak kullanabilirler.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu kullananlar içinde genellikle yulaf ezmesi, yoğurt ve kahvaltılık gevrekler içerisine serperek tüketmek en yaygın kullanım yöntemlerinden biridir. 2 yemek kaşığı civarındaki kullanım bir kahvaltı için yeterlidir. Yüksek su tutucu özelliği bulunmasından dolayı yemeklerde ve tatlılarda kullanırken kıvamı yoğunlaştıracağından dolayı ekleyeceğiniz sıvı miktarını arttırmanız gerekmektedir.

Diyet yapanlar salatalarda kullanabilir. Öğlen veya akşam yemekleri için özellikle diyet yapanlar salata üzerine chia tohumu serperek tokluk hissini arttırabilir.

Chia tohumları ile puding süsleyin. Bu sayede hem farklı bir görüntü ve tat yakalayıp hemde uzun süre tokluk hissi oluşturacak pudingler yapabilirsiniz. Eğer pişirme esnasında katarsanız sıvı emme özelliğinden kolayı kıvamı koyulaştırma özelliğinden dolayı ekleyeceğiniz süt miktarını arttırmayı unutmayın.

Eşiniz veya çocuklarınızın gizlice chia tohumu tüketmesini sağlayın. Eğer sağlık sorunu olmayan fakat çok kilosu olan bir eş veya çocuklara sahipseniz onlara tohumlu olarak hazırladığınız gıdalardan yedirebilirsiniz. Farkında olmadan yedikleri bu gıda onlara tokluk hissi verecektir. Fakat sağlıklı olmaları ve böbreklerinde problem olmaması son derece önemlidir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Chia tohumunun günlük tüketilme miktarı 1-2 yemek kaşığı kadardır. Süt, yoğurt yada mısır gevreklerinin içine karıştırılarak tüketilebileceği gibi kahvaltıdan sonra da tüketilebilir. Kahvaltılardan sonra bir bardak suya 1 yemek kaşığı atarak yarım saat bekletin. Daha sonra bu şekilde içebilirsiniz.

Chia Tohumunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 • Kronik bir rahatsızlığınız var ise veya ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak tüketmelisiniz. Çünkü chia tohumu bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.
 • Bazı kişilerde alerjik reaksiyon, bulantı, kusma, boğazda şişkinlik, deride dökülmeler görülebilir.
 • Kadınlar gebelik dönemlerinde kesinlikle chia tohumu tüketmemelidir. Hamilelik döneminde tüketilmesi özellikle tavsiye edilmez.
 • Bağırsaklarda aşırı gaz ve şişkinliğe neden olabilir.
 • Aşırı tüketilmesi halinde bağımlılığa neden olabilir.

 

Kategoriler: Pratik Bilgiler

Fatal error: Call to undefined function get_related_posts_thumbnails() in /home/u7011766/public_html/wp-content/themes/SocialChef/single.php on line 39