Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

3 Paylaşımlar

Chia Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Chia tohumu; Mexico ve Guatemala’da yetişen, yüksek protein,lif, mineral ve omega3 oranına sahip son derece faydalı ve enerji verici bir tohum çeşididir. Aztek uygarlığından günümüze kadar gelen süreçte faydaları bilinen ve kullanılan bir bitkidir fakat ülkemizde yeni yeni yaygınlaşıp popüler olmaya başlamıştır.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmez ve her geçen yıl yeni yararları keşfedilmektedir. Fakat biz sizin için en çok bilinen faydalarını sıraladık. Maksimum seviyede faydalanmak için tohumları doğru şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

 • En önemlisi içeriğinde A, B, D ve E vitaminleri ile birlikte demir, magnezyum, iyot, kükürt, manganez dahil bir çok mineral ile ek olarak linolekik asit bulunmaktadır.
 • Lif oranı yüksek bir tohum olması nedeniyle kan şekerini dengelemek konusunda son derece faydalıdır.
 • Sindirim sistemini kuvvetlendirip kabızlığı önleyerek düzenli kullananları rahatlatır. Normal kullanımda kabızlık yapmaz. Bağırsaklarda bulunan probiyotik (faydalı)bakterilerin büyümesine yardımcı olur.
 • Kan basıncını düşürüp kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.
 • Kolesterolün dengelemesi kan basıncını düşürmesi sebebiyle kalbi koruyarak kalp krizi geçirme riskini azaltır.
 • Kan şekerini dengelemesi sayesinde diyabete karşı koruma sağlaması da chia tohumu faydaları arasında en önemli olanlardan biridir. Şeker hastalığına karşı düzenli olarak kullanılabilir.
 • Metabolizmayı hızlandırmasından dolayı karın bölgesinde yağ oluşumunu engeller ve genel olarak zayıflamaya yardımcı olur. Bu nedenle diyet yapanlar uygun şekillerde tüketerek kullanır.
 • Omega 3 yağ asitleri, alfa lineik asit bakımından çok zengindir. Yabancı kaynaklardan öğrendiğimize göre yapılan araştırmalar sonucunda kanser hücrelerinin büyümesini sınırlandırdığı ortaya çıkmıştır. Kadınlarda yoğun olarak görülen meme kanseri ve rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlar.
 • Yüksek oranlı bir protein kaynağıdır.
 • Performans arttırıcı ve enerji verici özelliği de bulunmaktadır. Aztek ve Mayalar chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. Yerliler ‘’koşu gıdası’’ olarak da adlandırdıkları chia tohumlarını, savaşa gidecekleri zaman veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.
 • İçeriğindeki omega 3 sayesinde beyni korur ve gelişimine yardımcı olur.

Chia Tohumu İle Zayıflama Yöntemleri

Yüksek protein içermesi nedeniyle günlük protein ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Ayrıca Omega 3 içerdiğinden dolayı balık ve et yemekleri tüketmeyen yada vejeteryan olan kişiler vücudun protein, omega3 yağ asidi ve bazı vitamin ihtiyaçlarını bu tohum ile karşılamaktadır. Tok tutucu özelliği sayesinde acıkmayı önleyerek diyet yapan kişiler düzenli olarak tüketerek zayıflamak için kullanmaktadır.

Diyeti Nasıl Yapılır?

Kullananlar arasında yapılan araştırmalara göre tek başına, zayıflamaya direk bir faydası görülmemiştir. Halihazırda zayıflamak için diyet yapanlar veya formunu korumak isteyenler bu tohumdan gıdalarına ve menülerine katarak hazırladıkları yiyecekler ile beslendiklerinde, tok tutucu özelliğinden faydalanarak kilo vermeyi hızlandırabilir veya formunu korumaya yardımcı olarak kullanabilirler.

Nasıl Kullanılır?

Faydalarını görmek ve kolay tüketebilmek için genellikle yulaf ezmesi, yoğurt ve kahvaltılık gevrekler içerisine serperek tüketmek en yaygın kullanım yöntemlerinden biridir. 2 yemek kaşığı civarındaki kullanım bir kahvaltı için yeterlidir. Yüksek su tutucu özelliği bulunmasından dolayı yemeklerde ve tatlılarda kullanırken kıvamı yoğunlaştıracağından dolayı ekleyeceğiniz sıvı miktarını arttırmanız gerekmektedir.

Diyet yapanlar salatalarda kullanabilir. Öğlen veya akşam yemekleri için özellikle diyet yapanlar salata üzerine serperek tokluk hissini arttırabilir. Diyet için salata tarifi yazımıza göz atmak isterseniz chia tohumlu diyet salata tarifimizi deneyebilir.

Tohumlar ile puding süsleyin. Bu sayede hem farklı bir görüntü ve tat yakalayıp hemde uzun süre tokluk hissi oluşturacak pudingler yapabilirsiniz. Eğer pişirme esnasında katarsanız sıvı emme özelliğinden kolayı kıvamı koyulaştırma özelliğinden dolayı ekleyeceğiniz süt miktarını arttırmayı unutmayın. Tarifi için buraya: Chia tohumlu puding tarifi

Eşiniz veya çocuklarınızın gizlice chia tohumu faydalarını görmesi için gizlice tüketmelerini sağlayın. Eğer sağlık sorunu olmayan fakat çok kilosu olan bir eş veya çocuklara sahipseniz onlara tohumlu olarak hazırladığınız gıdalardan yedirebilirsiniz. Farkında olmadan yedikleri bu gıda onlara tokluk hissi verecektir. Fakat sağlıklı olmaları ve böbreklerinde problem olmaması son derece önemlidir. Bu şekilde hazırlayabileceğiniz alternatif tarifleri alt tarafta sıraladım. İsimlerine tıklayarak nasıl yapıldıklarını öğrenebilirsiniz.

Chia Tohumu Tarifleri

chia tohumlu omlet tarifi
Omlet Tarifi

Son derece basit şekilde hazırlanan kahvaltılık tarif: Omlet Tarifi

kek tarifi
Kek Tarifi

Her zaman atıştırmalık olarak hazırlayabileceğiniz ve misafirlere ikram edebileceğiniz; Kek Tarifi

chia tohumlu ekmek tarifi
Ekmek Tarifi

Her öğün yemeklerin yanında tüketebileceğiniz tarif; Ekmek Nasıl Yapılır?

bal kabaklı kurabiye tarifi
Bal kabaklı kurabiye tarifi

5 çayına eşlik edebilecek sağlıklı bir kurabiye tarifi; Kurabiye Nasıl Yapılır?

Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Günlük tüketilme miktarı 1-2 yemek kaşığı kadardır. Süt, yoğurt yada mısır gevreklerinin içine karıştırılarak tüketilebileceği gibi kahvaltıdan sonra da tüketilebilir. Kahvaltılardan sonra bir bardak suya 1 yemek kaşığı atarak yarım saat bekletin. Daha sonra bu şekilde içebilirsiniz.

Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 • Kronik bir rahatsızlığınız var ise veya ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak tüketmelisiniz. Faydaları olan bir besin olduğu gibi ilaçlarla Birlikte tüketildiğinde zararlı olabilir.
 • Bazı kişilerde alerjik reaksiyon, bulantı, kusma, boğazda şişkinlik, deride dökülmeler görülebilir.
 • Kadınlar gebelik dönemlerinde tüketmemelidir. Hamilelik döneminde tüketilmesi özellikle tavsiye edilmez.
 • Bağırsaklarda aşırı gaz ve şişkinliğe neden olabilir.
 • Aşırı tüketilmesi halinde bağımlılığa neden olabilir.

Bu yazımızda sizler için son derece sağlıklı bir besin olan chia tohumu nedir, faydaları nelerdir anlattık. Konu hakkında farklı bilgileri olanlar ve deneyenler yorum atarak düşüncelerini paylaşabilirler.

3 Paylaşımlar

Yorum yapın