Çikolatalı Mus (Sütsüz Yumurtasız)

Çikolatalı Mus (Sütsüz Yumurtasız)

1 Paylaşımlar

Bu çikolatalı mus tatlısını epeyce önceden pırasalı böreği yaptığım gün yapmıştım. O gün bir arkadaşım ziyaretime gelecekti. Börek hazırdı ama tatlıda olsun, ama ne olsun diye düşünürken bu tarifi hatırladım. Takipçilerim bilirler daha önceleri gerçekten lezzetli, orjinaline uygun şekilde sütle yapılan, yapılışı kolay çikolatalı mus tarifi paylaşmıştım. Fakat bu tarif sadece 3 malzemeyle yapıldığı için bir gün belki de denerim diye aklımın bir kösesine not etmiştim. Gerçekten sadece çikolata ve suyla beş dakikada hazırladım. Biraz daha yoğunlaştığında pekala ekmeğe sürümlük bir kıvama gelebilir ve daha önce tarifini verdiğim sütsüz yumurtasız vegan kek ile birleşerek alerjisi olanlara hitap edebilecek nefis bir pasta kremasına da dönüşebilir. Bir tavsiyedir. (4 kişilik)

Malzemeler

  • 265 g bitter çikolata
  • 1 su bardağı su (240 ml)
  • 4 yemek kaşığı toz seker (miktarı isteğe bağlı olarak değişebilir)

Nasıl Yapılır?

  1. Geniş bir kaba soğuk su ve bolca buz doldurun. Üzerine tabanı suya değecek şekilde daha büyükçe geniş bir kabı oturtup kenarda bekletin.
  2. Küçük bir tencerede çikolata, su ve şekeri orta ateşte karıştırarak eritin. Eriyince ocaktan alin. 3-4 dakika boyunca özdeş olana kadar karıştırın.
  3. Karışımı önceden hazırladığınız boş kaba döküp soğuk suya oturtun. Kremsi bir kıvama gelinceye dek sürekli çırpın.
  4. Kıvamı aldığı vakit çırpma işlemini bırakın. Fazla çırpıldığında pütürlü bir hal alır. Bu taktirde tekrar tencerede eritip ayni işlemi tekrarlamalısınız.
  5. Kıvamını aldığı vakit kaselere doldurup paylaştırın.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın