Çikolatalı Sufle

Çikolatalı Sufle

1 Paylaşımlar

Malzemeler

 • 220 gram bitter çikolata,
 • 3 tane yumurta,
 • 150 ml krema,
 • 60 gram rendelenmiş beyaz çikolata,
 • Az Tereyağı.

Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak sufle kaplarını tereyağı ile iyice yağlayın.
 2. Yumurta akını sarısından ayırıp yumurta sarısını kar gibi olana kadar iyice çırpın.
 3. Bir tencere içinde krema ve bitter çikolatayı kısık ateşte karıştırarak eritin.
 4. Ocağın altını kapatıp kremalı çikolatalı karışım çok az soğuyup ılık olduktan sonra ayırdığınız yumurta sarılarını ekleyerek hızlıca karıştırın.
 5. Karışıma yumurta beyazlarını da ilave ederek homojen bir karışım olana kadar karıştırın.
 6. Sufleyi kapların içine eşit şekilde doldurarak üstüne rendelenmiş beyaz çikolataları serpin.
 7. Önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında yaklaşık 6-8 dakika kabarana kadar pişirerek sıcak servis yapın.

Püf Noktaları

Nasıl ve neyde pişirilir bilmeyenler için; Kalıpların içine doldurularak normal fırında veya mikrodalgada pişirilir.

Kalıbı yoksa; fincanda, minik kek kalıbında, folyo kaplarda, minik çömlekte, güveçte fincanda, bardakta ve daha bir çok kap içinde pişirilir. Burada önemli olan pişirdiğiniz kabın ısıya ne kadar dayanıklı olduğudur. Isıya son derecede dayanıklı olan kağıt kalıpta veya kağıt bardakta da yapılmaktadır fakat kağıt malzeme veya cam bardakta yapılıyor diye kalitesiz bir bardak, fincan veya kağıt malzeme kullanırsanız çatlayıp hem fırını hem tatlıyı mahvedebilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca ani yüksek ısıya dayanabilen orjinal malzeme veya gerçek kalıplarını kullanın.

Tatlıyı tek kişilik, 2 kişilik 4 kişilik veya 10 kişilik yapabilirsiniz. Bu tamamen ihtiyacınıza göre belirleyebilir ve malzemelerinizi azaltıp arttırarak bunu ayarlayabilirsiniz. Bizim tarifimiz 4-5 kişiliktir fakat siz malzemeleri 2 katına çıkartarak 8 kişilik veya yarısına düşürerek 4 kişilik çikolatalı sufle yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere evde normal fırın veya mikrodalgada 8 dakikada sufle nasıl yapılır anlattık. Kaç dakika pişirilir bilmeyenler ve evde ilk defa yapanlar varsa kendi fırın ve kaplarında 6 dakika civarı pişirip deneme yapabilir. Buna göre kendi fırın ve malzemelerinde en iyi kıvamı yakalamak için süreyi 1-2 dakika arttırıp azaltarak en sevdiği kıvamı yakalayabilirler.

1 Paylaşımlar

Yorum yapın