Çilek Reçeli

Çilek Reçeli

0 Paylaşımlar

Malzemeler

 • 2 kilogram küçük boy kokulu çilek,
 • 2 kilogram toz şeker,
 • 1 adet limonun suyu.

Kalori: 214 Kcal

Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak çileklerin yaprakları kesip iyice yıkayarak nazik bir şekilde temizleyin.
 2. Eğer küçük değilde büyük çilek aldıysanız, çilekleri dört eşit parçaya bölün.
 3. Büyük bir tencere içine 2 kilogram temizlenmiş ve yıkanmış yapraksız çilekler ile toz şekeri boşaltın.
 4. Şekerli çilekleri 8 10 saat kadar bu şekilde tencerenin kapağını kapatıp bekletmelisiniz, bunun için 1 gece önceden hazırlamakta fayda var.
 5. Tenceredeki şeker ve çilekli karışımı ocağa koyun ve orta yükseklikte altını açın.
 6. Ara sıra karıştırarak kaynamaya başladıktan sonra oluşan köpükleri bir kepçe veya kaşık ile temizleyin. ( Böylece tadı daha güzel ve berrak görünen reçel olacak ).
 7. Reçel karışımı kaynamaya başladıktan sonra ateş seviyesini düşürüp kısık yapın ve ara sıra karıştırmaya devam edin.
 8. Kıvamı yeterince katılaşana kadar bu şekilde pişirmeye ve karıştırmaya devam etmelisiniz. ( Yaklaşık 20 Dakika )
 9. Reçelin kıvamı yeterince sertleşmeye başladığında önceden 1 adet limon suyunu tencereye boşaltın ve karıştırarak 2 dakika daha pişirin.
 10. Piştikten sonra biraz ılık olmasını bekleyerek reçel kavanozu içine boşaltabilirsiniz.

Çilek Reçeli Yapımı Püf Noktaları

 1. Her ölçüde reçel nasıl yapılır merak ediyorsanız, bu konuda bilmeniz gereken tek şey şeker ölçüsü dür. Kaç kilo çilek kullanıyorsanız o kadarda toz şeker kullanmalısınız. Örneğin; 3 kilo çilek koyduysanız 3 kilo toz şeker eklemelisiniz.
 2. Son zamanlarda tadı ekşi, acı kokusuz garip çilekler yaygınlaşmaya başladı. Bu nedenle çilek satın alırken mutlaka tadına bakın ve kokulu, tatlı ve koyu renkli küçük çileklerden almaya çalışın.
 3. Eğer reçeliniz daha dayanıklı ve uzun ömürlü olsun diyorsanız limon suyu kullanmak yerine limon tuzu kullanın. Aynı limon suyu ekler gibi ocaktan almadan 2 dakika önce karıştırarak ekleyebilirsiniz.
 4. Reçelin şekerlenmemesi ve küflenmemesi için ılık olduktan sonra üzerindeki köpükleri temizleyerek kavanozun kapağını kapatın.
 5. Daha uzun ömürlü çilek reçeli nasıl yapılır diyorsanız için daha koyu kıvamda yapmaya çalışın.
 6. Reçel pişirdikten sonra çelik tencere kullandıysak tencereyi değiştirin. Değiştirmezseniz ocak sönse de altı kaynamaya devam edebilir ve reçelde kararmalar oluşur.
 7. Kaç dakikada pişer veya ne kadar kaynatılmalı diyenler reçelin doğru kıvama geldiğini anlamak için iki yöntem kullanabilirsiniz: Su dolu bir bardağa reçelden küçük bir miktar alıp damlatın. Damla bardağın en altına kadar dağılmamış bir şekilde inerse reçel kıvamını almış demektir.
 8. İkinci yöntemde ise reçelden az bir miktar alınır ve düz zeminli bir tabağın üzerine damlatılır. Reçel tabakta yayılmadan kalıyor ise doğru bir kıvam elde edilmiş demektir. Ortalama olarak çilek reçeli 25 dakikada pişer.
 9.  Reçelde eğer kristalleşme olmasını istemiyorsanız limon tuzu eklemeyi unutmayın.
 10. Eğer reçeli hemen tüketmeyecekseniz 10 dakika bekletip ılık şekilde kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapatıp ters çevirin böylece küflenmesini ve bozulmasını engellersiniz.

Kıvamı Sulu Olursa Ne Yapılır?

Sulu olduysa ve bunu ocaktan aldıktan kısa süre sonra fark ederseniz tekrar ocağa koyarak içine bir adet elmayı da dilimleyip içine ekleyerek kaynatın.

Üzerinden uzun bir süre geçtiyse mikrodalga fırında en yüksek derecede kıvamına göre 4-5 dakika bekleterek kıvamı koyulaştırabilirsiniz.

Kıvamı Koyu Olursa Ne Yapılır?

Eğer reçel çok koyu olduysa az ölçüde kıvamı sulu olan bir şerbet hazırlayıp üzerine ilave edebilir veya iki ayrı reçeli karıştırabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın