Ev Yapımı Çilek Reçeli

Ev Yapımı Çilek Reçeli

0 Paylaşımlar

Tadına doyum olmayan çilek reçelini hazır almak yerine evde kendi yapmak isteyenler için, tam kıvamında olan birçok çilek reçeli tarifleri bulunmaktadır. Çilek reçeli, reçel denince ilk akla gelen ve lezzeti ile oldukça hoş olan reçeller arasındadır.

Çilek Reçeli Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aromatik kokusu ile pek çok kişinin en çok sevdikleri arasında yer alır. Bu nedenle evde çocuklarına ev yapımı çilek reçeli yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken birçok püf noktası bulunmaktadır. Öncelikle çileklerin taze ve kokulu olmasına dikkat edilir. Aynı zamanda ufak boyda ve koyu kırmızı olan çilekler tercih edilmeli ki, reçel istenilen renk ve kıvamda olsun.

Tecrübe gerektiren bir reçel olmasından dolayı, kıvamını tutturmak için tekrar tekrar denenmeli ve gereken tecrübe kazanılmalıdır. Tariflerinde limon suyu kullanmak yerine limon tuzu kullanılması reçelin daha uzun süre şekerlenmeden tüketilmesini sağlar.

Diğer bir önemli nokta ise; reçeli kaynattıktan sonra, soğuduğundan emin olduktan sonra kavanozlara alınmalıdır. Sıcak olarak çilek reçelini kavanozlara koymak, reçelin küflenmesine neden olur. Bu da reçelin tadının ve kokusunun bozulmasına neden olur.

Malzemeler

 • 2 kilo çilek
 • 2 kilo şeker
 • Yarım limon suyu

Nasıl Yapılır?

 1. Çilekler yapraklarından temizlenerek bol su ile yıkanır. Çilekleri yıkarken çok fazla bastırmadan yıkamak çileklerin zedelenmesini önler. Süzgeç yardımıyla suyu süzülen çilekler derin bir tencereye alınır ve üzerine şeker eklenir.
 2. Her bir kilo çilek için bir kilo şeker ölçüsü düşünülerek, isteğe göre çilek reçeli çoğaltılabilir ve kış hazırlığı için çilek reçeli raflardaki yerini alabilir.
 3. Şekeri ve çilekleri bir gece beklettikten sonra ertesi gün ocağa alınarak çilek reçelinin yapımına başlanmış olur.
 4. Bir gece beklemesi ile şekeri eriyerek sulanmış olan çilekler kısık ateşte kaynatılır ve belirli bir kıvam aldıktan sonra yarım limon suyu eklenir ve bir süre daha kaynadıktan sonra çilek reçeli olmuş olur.
 5. Hazır olan çilek reçeli ister tencere de soğutulur, ister hemen cam kavanozlara alınarak vakumlama işlemi yapılmış olur.

2. Ev Yapımı Çilek Reçeli Tarifi

Malzemeler

 • 3 kilo küçük boy çilek
 • 3 kilo şeker
 • Limon tuzu

Nasıl Yapılır?

 1. Çilekler saplarından ayıklanarak bol su ile yıkanır ve süzgece alınır.
 2. Yıkanmış olan çilekler tencere konur, çileklerin üzeri kapanacak şekilde şeker ile örtülür.
 3. Çileklerin şeker yardımı ile sulanması için bir gece bekletilir ve ertesi gün ocağa konur.
 4. Yavaş ve kısık ateşte kaynamaya bırakılan çilek reçelinin kıvamını ayarlamak için sık sık kontrol edilmelidir.
 5. Yeterli kıvama ulaşan çilek reçelinin içine yarım limonun suyu eklenerek, şekerlenmesi önlenmiş olur.
 6. Reçelin daha uzun süre dayanıklı olması için kıvamının koyu olması önemlidir. Bu şekilde çilek reçelinin küflenmesi de önlenmiş olur.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın