Damla Çikolatalı Muffin

Damla Çikolatalı Muffin

1 Paylaşımlar

Muffin Fransızca yumuşak ekmek anlamına gelmektedir. Her ne kadar kelime Fransızca’dan gelse de İngiliz ve Amerikan muffini olmak üzere iki türlü muffin vardır. Burada anlatacağım Amerikan usulü muffin.

Damla Çikolatalı Muffin Tarifi 1

Muffin Yapmanın Püf Noktaları

Amerikan usulü muffin mayalı hamurdan yapılmaz. Yerine kabartma tozu veya karbonat kullanılır. İngiliz usulünde ise hamur mayalandırılır. Amerikan usulü muffinler, kek ve ekmek benzeri muffinler olarak ikiye ayrılır. Her ikisinin hamurunun yapılış tekniği farklıdır. Kek benzeri muffin yaparken şeker ile yağ ekmek benzeri muffine göre daha fazla kullanılır.

Muffinin en temel malzemesi un, şeker, kabartma tozu ve/veya karbonat, yumurta, yağ ve süttür. Süt yerine bazı tariflerde yoğurt da kullanılır. İçlerine çeşitli meyveler, fındık, ceviz, çikolata parçacıkları konularak muffinlere lezzet ve çeşitlilik katılır.

Damla Çikolatalı Muffin Tarifi 2

Muffinin en önemli özelliklerinden birisi de tepesinin mantar gibi kabarık olmasıdır. Muffin kalıplarına koyduğunuz hamur iki katı kadar kabarır. Muffini ikiye kestiğinizde içinin nemli ve yumuşak olması gerekir.

Ekmek benzeri muffinin hamuru 20-25 dakikada hazırlanır. Bir kasede kuru malzemeler, diğer kasede ise yaş malzemeler hazırlanır. Daha sonra bunlar birbirine katılır. Ekmek benzeri muffinlerde yağ sıvı halde kullanılır. Tereyağı/margarin kullanılacak ise yağ eritilir veya sıvı zeytinyağı kullanılır. Hamuru fazla karıştırmamak gerekir. Aksi takdirde muffin yumuşaklığını kaybeder, sert bir muffin elde edersiniz.

Damla Çikolatalı Muffin Tarifi 3

Kek benzeri muffinin hamuru ise şu şekilde hazırlanır. Tereyağı/margarin oda sıcaklığında yumuşak halde şeker ile karıştırılarak krema halinde getirilir. Yumurtalar eklenir. Önce yaş malzemeler (süt, yoğurt gibi) sonra da kuru malzemeler (un, kabartma tozu vs) eklenip karıştırılır.

Daha Önce Paylaştığım Muffin Tariflerine Göz Atın

Damla Çikolatalı Muffin Tarifi

Bu tarifimde Amerikan usulü muffin nasıl yapılır, muffin yapmanın püf noktaları nelerdir, hamuru nasıl hazırlanır ve pişirilir tüm detayları ile anlatacağım.
Kategori: Kek Tarifleri
Mutfak: Amerikan Mutfağı
İçerik: çikolata parçacıklı muffin, damla çikolatalı muffin kek tarifi, damla çikolatalı muffin tarifi, damla çikolatalı sade muffin
Hazırlık: 20 dakika
Pişirme: 20 dakika
Toplam: 40 dakika
Servis 8 kişilik
Besin Değeri: 311Kalori
Yazar: Oktay Usta

Malzemeler

Hamuru İçin

 • 1/2 su bardağı tereyağ (115 gr) margarin de olur, eritilmiş ve soğutulmuş
 • 2 tane yumurta
 • 2/3 su bardağı süt
 • 2/3 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı un
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 su bardağı damla çikolata

Üzeri İçin

 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1/2 tatlı kaşığı tarçın

Nasıl Yapılır?

 • Fırını 190 C dereceye ayarlayın, ısınsın. Amerikan ölçülerine göre 375 F. Yukarıda bahsettiğim su bardağı ise Amerikan ölçülerine göre “cup”tır.
 • Bir kasenin içinde yumurta ve sütü karıştırın. Eğer sıvı vanilya esansı kullanıyorsanız, 1 tatlı kaşığı vanilyayı da ekleyin. Eritilmiş yağı bu aşamada ekleyin. Bu yukarıda bahsettiğim yaş malzeme kasesidir.
 • Başka bir kasede ise unu eleyin. İçine şekeri, kabartma tozunu, damla çikolataları ekleyip karıştırın. Eğer toz vanilya kullanıyorsanız vanilyayı da bu kaseye ekleyip hepsini birlikte karıştırın. Bu ise kuru malzeme kasesidir.
 • Kuru malzemelerin içine bir spatula yardımı ile yaş malzemeleri ekleyin. Yine spatula ile malzemelerin birbirine karışmasını sağlayın. Ancak çok fazla karıştırmayın, çünkü muffinler pişerken çabuk sertleşebilir.
 • Muffin (veya cupcake) kalıplarını tepsinize dizin. Kağıtlar ince ise iki kat kullanın. Eğer varsa cup kekler/muffinler için kullanılan tepsi şeklindeki özel kalıpları kullanmanızı tavsiye ederim. Kağıt kalıpları iki kat dahi kullansanız pişerken yayvanlaşabiliyor. Bu tepsi kalıpların içine sadece bir adet kağıt yerleştirmeniz yeterli olacaktır.
 • Kek karışımını kalıplara eşit şekilde dağıtın. Tarçın ve şekeri küçük bir kasede karıştırın. Her bir muffinin üzerine serpin.
 • Önceden ısıtılmış 190 C derece fırında muffinleri 20-25 dakika pişirin. Kürdan batırarak kontrol edin. Kürdan çıktığında temizse muffinler pişmiş demektir.

 

1 Paylaşımlar

Yorum yapın