Damla Sakızlı Kurabiye

Damla Sakızlı Kurabiye

0 Paylaşımlar

Damla sakızlı kurabiye tarifi, çay ve kahve yanında 5 çayı, misafirler ve özel günler için tarif arayanların mutlaka denemesi gereken çok özel kurabiye çeşididir. Bu kurabiyenin bir diğer adı “Alaçatı kurabiyesi” dir.  Muhtemel olarak bu isim ülkemizde damla sakızının çeşme de üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca ayvalık ve bozca ada mutfağı içinde sıkça tercih edilen kurabiyelerden biridir. Kısa ön bilgi sonrası yapılışını anlattığımız yazımıza artık başlayabiliriz.

Malzemeler

 • Oda sıcaklığında korunmuş 160 gram Tereyağı,
 • 4 tam dolu yemek kaşığı pudra şekeri,
 • 2 tam dolu yemek kaşığı buğday nişastası,
 • 1 çay kaşığı vanilya,
 • 2 leblebiden küçük parça dövülmüş damla sakızı,
 • 2 su bardağı normal un,
 • 2 çay kaşığı kabartma tozu.

Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak damla sakızını metal havanda az miktarda toz şeker ile döverek toz haline getirin.
 2. Metal havanı olmayanlar önce buzlukta dondurup sonra döverek bu işlemi daha kolay halledebilir.
 3. Bir yoğurma kabı içine tereyağı, un, kabartma tozu, vanilya, buğday nişastası, pudra şekeri ve damla sakızını koyarak hamuru iyice yoğurun.
 4. Yeni öğrenenler veya ilk defa deneyenler içindeyseniz hamurun kıvamını iyice ayarlamak için ele yapışmayan bir hal alıp kulak memesi yumuşaklığında olana kadar iyice yoğurun.
 5. Kıvamına uygun şekilde yoğurulan hamuru yarım saat buzdolabında dinlendirin.
 6. Hamurdan küçük ceviz boyutlarında parça kopararak yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisi içine az aralıklı olacak şekilde tüm kurabiye hamuru parçaları dizilir.
 7. Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında yaklaşık 16-17 dakika kadar kurabiyeler pişirilir.
 8. Kurabiyelerin piştiğini çatlak şekilde görünmeye başlamasından anlayabilirsiniz. Bu kurabiyeler piştiğinde bile renkleri değişmemektedir.
 9. Pişen kurabiyeler yumuşaklığını koruyacak ancak soğuduğunda sertleşecektir.
 10. Pişirdiğiniz kurabiyenin üzerine az miktarda tarçın veya pudra şekeri serperek damla sakızlı kurabiye servisi yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu muhteşem lezzetli nefis kurabiyenin yapılışı buzdolabında geçirilen süreyi saymazsak yaklaşık 26 dakika. Çok kısa sürede yapabileceğiniz bu kurabiyeler özel günlerde sofralarınızda yerini mutlaka almalı. Bozcaada, Ayvalık ve Çeşme Alaçatı mutfağında önemli yeri olan kurabiyelere sizde mutfağınızda yer verebilirsiniz.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın