Damla Sakızlı Sahlepli Dondurma

Damla Sakızlı Sahlepli Dondurma

1 Paylaşımlar

Dondurma, doktorlarında tavsiyesiyle, artık sadece yazın sıcağında değil, kışın da uygun ortamlarda tüketilen bir tatlı haline geldi. Sadece tatlı da değil, sağlıklı üretildiğinden emin olduğunuz bir dondurmayı, diyetisyeninizin de müsaadesi ile günlük hayatınızda tüketebilirsiniz.

Hazır alınan, market tipi dondurmalar, doktorların ve diyetisyenlerin bahsettiği ve çocuklar için özellikle tüketilmesini önerdikleri türden dondurmalar değildir. Çünkü uzmanların bahsettiği dondurma, süt ile yapılması gerekirken, market dondurmalarında, hiç süt kullanılmaz. Bu yüzdende, üzerilerinde süt veya süte ait hiçbir ibare bulunmaz. Tüm bunların ışığında; dondurma güzeldir, lezzetli ve sağlıklıdır, besleyicidir ve fakat evde yapılması en uygun olanıdır denebilir.

Son yıllarında sağlıklı beslenme furyası sebebiyle, günümüzde kadınlar ve erkekler pek çok gıdayı, evde yapmaya başlamışlardır. Gıda dolandırıcılığı olaylarına bu kadar sık rastlanınca, bu durumun sebebi anlaşılabiliyor.

Evde Dondurma Yapmanın Püf Noktaları

 • Evde dondurma yapmanın en önemli püf noktası; kullanılan sütün tazeliğidir. Süt, mutlaka çok taze olmalı ve kaymağı, yağı alınmamış olmalıdır. Sütü tozu veya kıvam arttırıcı hiçbir yabancı madde kullanılmamalıdır.
 • Dondurma yapımında kullanacağınız toz şekerin, çok iyi şartlarda muhafaza edilmiş olması gerekir. Toz şeker, beklediği ortamın neminden ve kokusunda, son derece çabuk ve kolay etkilenir. Normalde toz şekerden beklemediğiniz için, kokuyor mu diye kontrol yapmak aklınıza gelmeyebilir, fakat dondurmada olumsuz her türlü koku ve tat ortaya çıkacağından, baştan kontrol etmekte fayda vardır.
 • Mahlep olmasa da olur gibi bir fikre kapılmayınız. Dondurmanın, gerçekten bir dondurma olabilmesi ve gerçekten besleyici olabilmesi, buna bağlıdır. Gerektiği miktarda mahlep, mutlaka kullanılmalıdır.
 • Dondurmayı yapmak için kullandığınız kap, cam olmalıdır. Metal kapta yapılması da tavsiye ediliyor, ancak evlerde bulunan dondurucuların yapısı nedeniyle, cam ve derin bir kap, çok daha güzel sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Malzemeler

Bu tarifte verilen ölçüler, sık kullanılan ve başarısı ispatlanmış bir tarif olduğundan, titizlikle uyulması gereken ölçülerdir.

 • 5 su bardağı kadar süt
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 2 paket içime hazır salep tozu
 • 1 tane damla sakızı

Nasıl Yapılır?

 1. Sütünüzü, derin bir tencereye koyarak, içine damla sakızını da ekleyip, karıştırarak kaynamasını beklemelisiniz.
 2. Kaynamaya başladığında, karıştırmaya devam ederek, toz şekeri ilave ediniz. Bir taşım kaynadıktan sonra, salepleri de ekleyiniz ve karıştırmaya devam ediniz.
 3. Hafif kıvamın değiştiğini anladığınızda, ocaktan aldığınız tencereyi, dikkatlice derin bir cam kaseye boşaltınız ve bir kenarda soğumasını sağlayınız.
 4. Soğuyan karışımı, dondurucuya koyunuz. Yaklaşık 45 dakika sonra, çıkartarak, bütün malzemeyi alt üst olacak şekilde karıştırınız ve tekrar dondurucuya koyunuz.
 5. Bu işlemi, en az 4 kez tekrar ettikten sonra, damla sakızlı dondurma yemeye hazırdır.

Ev Yapımı Çilekli Dondurma

Yukarıdaki şekilde hazırladığınız dondurmayı, karıştırma aşamasında, çok ince doğranmış taze çilekler ile harmanlayınız. Çileklerin karışması için, işlem sayısını 5 kez yapınız.

1 Paylaşımlar

Yorum yapın