Diş Buğdayı (Hedik)

Diş Buğdayı (Hedik)

0 Paylaşımlar

Adet ve gelenekleri günlük yaşantımda fazlasıyla yaşayan bir insan olmasam da hala uygulanabilir olanları yaşatmayı seviyorum. Örneğin çocuklarımın ilk dişleri çıktığında hedik yapıp çevreme dağıttım. Her ev için birer kase ayırdım. Onlarda bana karşılığında bozuk para verdiler. Bunun anlamı çocuğun gelecekteki dişlerinin metal para kadar sert ve sağlam olması içindi.

Kırkları çıktığında çocuklarımın büyükanne, teyze ve yengeleri gelip dualar eşliğinde yıkadılar. Yıkadıkları suda 40 buğday tanesi vardi. Son yıkamada suyu alyansımdan akıttılar. Kendi aramızda bir yasin okuyup bütün kıyafetlerini sonrasında yıkadım.

Ben epeyce küçükken kuzenimin kırkının çıkarıldığını hatırlıyorum. Küçük kuzenimi bütün odaların kapılarının açıldığı orta salona koyup her taraftan evi süpürgeyle çocuğun üzerine doğru süpürüp daha sonra yıkamışlardı, bütün temizlik ritüellerini aynen uygulayarak. Ben de çok isterdim aynısını yapmayı. Ama şimdilerde o süpürgeler kalmadı artık.

“Diş buğdayı” ya da “cevizli yarma” diyelim sadece çocuklar için hazırlanmaz. Kış günü sağlıklı bir ara öğün olarak da sunulabilir.

Diş Buğdayı (Hedik) Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı aşurelik buğday
  • 1 avuç kıyılmış ceviz içi
  • Tuz

Diş Buğdayı (Hedik) Nasıl Yapılır?

  1. Buğdayı aksamdan suda bekletin. Ertesi gün tuzlu suda yumuşayana kadar haılayın.
  2. Yenilecek kadar yumuşadığında süzgece dökün. Fakat tekrar soğuk sudan geçirmeyin.
  3. Ceviz içiyle karıştırarak servis edin.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın