Diş Buğdayı Kurabiyesi

Diş Buğdayı Kurabiyesi

0 Paylaşımlar

Diş Buğdayı Kurabiyesi Tarifi İçin Malzemeler

 • 200 gram civarı tereyağı
 • 100 gram civarı pudra şekeri
 • 1 tane yumurta
 • 3-4 tatlı kaşığı süt
 • 1 paket 10 gramlık vanilya
 • 400 gram normal un
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • Bir tutam tuz

Diş Şeklinde Kurabiye Süslemesi İçin;

 • Tahta Çöp Şiş Çubukları
 • Şeker Hamuru
 • İstediğiniz çeşitlerde gıda boyaları
 • Şeker hamuru yapıştırmak için bal

Diş Buğdayı Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak bir karıştırma kabı içine pudra şekeri ile tereyağı koyup mikser yardımı ile krema gibi olana kadar çırpın.
 2. Karışıma vanilya ve sütü ekleyerek bir süre daha karıştırdıktan sonra içine un, kabartma tozu ve tuzu da ilave ederek karıştırmaya devam edin.
 3. Kurabiye hamuru kıvamı yakalayana kadar hafifçe yoğurun ve düz bir zemini unlayarak üzerine hamuru yarım parmak yüksekliğinde açın.
 4. Hamurları elinizdeki kalıplar ile kesin. Eğer çubuklu yapacaksanız bu sırada çöp şişleri takabilirsiniz.
 5. Bu aşamadan sonra elinizdeki veya yeni alacağınız kalıplar ile dilediğiniz gibi keserek şekillendirebilirsiniz. Yazının en alt kısmında temel olarak deve veya diş şeklinde kurabiye kalıbı nasıl yapılır yazacağım.
 6. Fırın tepsisi içine yağlı pişirme kağıdı serip kestiğiniz hamurları dizin ve pembeleşinceye kadar 170 derecedeki ateşte pişirin.
 7. Şeker hamursuz diş kurabiyesi yapmak istiyorsanız bu aşamadan sonra işiniz bitiyor. Şeker hamurlu diş buğdayı kurabiyesi yapacaklar tarife devam edebilir…
 8. Şeker hamuru nasıl yapılır ve nasıl renklendirilir anlattığım yazımın sayfasını malzemeler bölümünde paylaşmıştım. Oradaki gibi şeker hamuru hazırlayabilir veya hazır aldığınız şeker hamurlarını bölerek her parçasını istediğiniz renklerde gıda boyaları ile renklendirebilirsiniz.
 9. Şeker hamurunu da normal hamur gibi açarak aynı kalıplarla kesip soğumuş kurabiyelere bal sürerek hafifçe bastırıp şeker hamurlarını üzerine yapıştırın. Bir süre bekletip dinlendirdikten sonra iyice yapışmış olacak ve servis yapabilirsiniz.
 10. Alt tarafta diş şeklinde kurabiye kalıbı nasıl yapılır mantık olarak anlatacağım. Resimlerdeki örnekte deve şeklinin yapılışını anlatacağım. Sizde aynı şekilde diş kurabiyesi kalıbı hazırlayabilirsiniz.

Evde Diş Kurabiye Kalıbı Nasıl Yapılır?

İlk önce kalın bir alüminyum folyo alın veya normal folyoyu 4-5 kat katlayarak kalınlaşıp sertleşmesini sağlayın. Uçlarını tutturmak ve sağlamlaştırmak için tel zımba veya güçlü yapıştırıcılardan birini kullanabilirsiniz.

diş şeklinde kurabiye kalıbı
Diş Şeklinde Kurabiye Kalıbı

 

deve şeklinde kurabiye kalıbı

 

Ben burada deve şeklinde kurabiye kalıbı yapılışını anlatacağım diz diş şeklinde, biberon, bebek veya herhangi bir şekilde hazırlamak için hangi şekli istiyorsanız onu bir kağıda çizin. İsterseniz başka hayvan şeklinde kurabiye kalıbını da bu şekilde kolayca yapabilirsiniz.

deve şeklinde kurabiye kalıbı 2

Resimdeki gibi kağıt etrafından hizalayıp keserek 5 katlı folyoya şeklini verin eksik kaldığı yerde iç içe geçirip zımbalayıp boyunu uzatıp kısaltabilirsiniz.

deve şeklinde kurabiye kalıbı 3

Resimdeki şekilde açtığınız hamur ve şeker hamurlarını evde hazırladığınız kalıplar ile hayvan ve diş gibi farklı şekillerde kesip süsleyebilirsiniz.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın