Domates Reçeli

Domates Reçeli

0 Paylaşımlar

Yine çılgın bir tarif. Domatesin reçeli olur mu demeden önce bir de malzemesine bakın. Domates, zencefil, muz, portakal dahası çam fıstığı da var. Sonucu tatmak isterseniz muhakkak denemeniz gerekir.
Belki 2 aydır domatesle bir şeyler yapmak istiyordum. Domatesli tepsi böreğinin tadı hala damağımda kaldı. Ama bir ev salçası veya kışa hazırlık olsun diye bir domates sosu hazırlayamadım. Nedeni inanın tembellik değil. Daha önceleri kıymalı domates dolması ile fırında domates yemeği hazırlamıştım. Girdiğim çarşı ve marketlerde salçalık içime sinen bir domates çeşidine rastlayamadım. Ben küçükken babaannemle pazara giderdik. Babaannem pazarcıya salçalık domatesi sipariş eder, kapımıza getirirlerdi. Artık o günlerde işimiz vardı. Bahçenin müsait bir yerinde domatesler yıkanır, plastik küfelere doğranır, tuzlanır, günlerce bekletilir. Suyundan ayrılan domatesler tepsilere alınır. Güneşin altında salça kıvamına gelene kadar yine günlerce dinlendirilirdi. İşte o salçayı al ekmeğine sür. Doğal ve güneşte kavrulmuş.
Bunların hiçbirini yapamayacağımı bildiğim için bilmem hangi ülkeden gelmiş domateslerle hiçbir şey yapmak istemedim. En azından bir çılgınlık yapıp reçelini yapmalıydım. Bir dergide benzer malzemeyle salsa sosu da tavsiye edilmişti. Ama böylesini ekmeğe sürülerek yenmesi adına daha çok sevdim.

Diğer Reçel ve Marmelat Tariflerim

Domates Reçeli Tarifi

Domates Reçeli Tarifi

Domatesin reçeli olur mu demeden önce bir de malzemesine bakın. Domates, zencefil, muz, portakal dahası çam fıstığı da var. Sonucu tatmak isterseniz muhakkak denemeniz gerekir.
Kategori: Reçel Tarifleri
Mutfak: Türk Mutfağı
İçerik: domates reçeli nasıl yapılır, domates reçeli tarifi, ev yapımı domates reçeli, kireçsiz domates reçeli
Hazırlık: 20 dakika
Pişirme: 20 dakika
Toplam: 40 dakika
Servis 3 kavanoz
Besin Değeri: 25Kalori
Yazar: Oktay Usta

Malzemeler

 • 1 kilogram organik domates
 • 500 gram reçellik şeker
 • 1 tane muz
 • 1 tane portakal
 • 1 yemek kaşığı çam fıstığı
 • 1 parça taze zencefil

Nasıl Yapılır?

 • Organik domatesler üzerilerine bıçakla çarpı şeklinde çizik atılıp kaynar suya bırakılır. Kısa sürede çıkarılır. Biraz ılıyınca kabukları soyulur. Kök kısmı temizlenip ince kıyılır. Reçellik şekerle karıştırılıp 3 saat bekletilir.
 • Portakal soyulup dilimlenir, küçük parçalara bölünür. Muz bir çatalla ezilir. Çam fıstığı tavada hafifçe kavrulur. 
 • Zencefilin kabuğu soyulup incecik doğranır.
 • Şekerli domateslere portakal parçaları, ezilmiş muz ve zencefil eklenip iki dakika haşlanır. Fıstıklar içine atılıp bir dakika daha haşlanır. 
 • Temiz cam kavanozlara doldurulup ağızları sıkıca kapatılır. Temiz bir mutfak bezinin üzerinde ılıyana kadar bekletilir.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın