Elma Marmelatı (2 Çeşit)

Elma Marmelatı (2 Çeşit)

0 Paylaşımlar

Elma reçelinin yanı sıra elma marmelatı da kahvaltılarda ve birçok pasta süslemesinde kullanılan marmelat çeşitlerinden biridir. Elma marmelatı yapımı oldukça kolay ve lezzetli bir tariftir. Dileyen herkesin rahatlıkla yapabileceği bir tarif olarak, önemli olan elma seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardır. Elma marmeladının kaynarken ve daha sonrasında güzel kokusu ile etrafı kaplaması için elmaların olgun ve güzel kokulu olmasına dikkat etmek gerekir. Bu sayede elma marmelatı lezzeti ve kokusu ile tadına doyulmaz bir lezzet olarak mutfaklardaki yerini alacaktır. Ayrıca elma marmelatı için elmaların çürük olmaması gerekiyor. Elma marmelatının kolay ezilmesi için ilk kaynatılma sırasında idilimler halinde doğranması gerekir. Ayrıca çekirdeklerinden ve sert kabuğundan güzelce temizlendiğinden emin olduktan sonra tencereye alınarak kaynatılmaya başlanmalıdır. Tahta kaşıkla karıştırılması önerilen marmalatın kararması bu şekilde önlenebilir. Elmanın her halini sevenler için elma marmelatı oldukça lezzetli bir tattır. Ayrıca yapın pratik ve zahmetsiz olmasından dolayı, her mevsim kolaylıkla bulunan elma ile zaman elma marmelatı yapılabilir.

Elma Marmelatı Tarifi

Malzemeler

  • 1 kilo elma
  • 100gr toz şeker
  • 2-3 adet çubuk tarçın

Nasıl Yapılır?

Elmalar bol su ile yıkandıktan sonra kabukları soyulmalı ve küçük parçalar halinde dilimlenmelidir. Dilimlenen elmalar tencereye alınır ve çubuk tarçın ve bir miktar su ilave edilerek ocağa alınır. Kaynamayla birlikte elmalar kendi sularını tencereye bırakacaktır. Sulanan elmaların suyunu çekmesi ile birlikte, tahta kaşık yardımıyla elmalar püre haline getirilir. Ezilen elmaların üzerine şeker ilave edilir ve yaklaşık 5 dakika daha kaynattıktan sonra tencere ocaktan alınır. Soğuyan elma marmelatı cam kavanoza alınır ve serin yerde muhafaza edilmek üzere kaldırılır.

Kolay Elma Marmelatı Tarifi

Malzemeler

  • 1 kilo olgun elma
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Nasıl Yapılır?

Elmalar yıkanıp, dört eşit parçaya dilimlendikten sonra tencereye alınır ve üzerine bir miktar su dökülerek eklenerek altı yakılır. Elmaların da kendi sularını salacağı göz önünde bulundurarak çok fazla su eklemeye gerek yoktur. Elmalar suyunu salıp tekrar çektikten sonra, ezilmesi için gerekli yumuşaklığa ulaşınca tahta kaşık ile ezilir ve püre haline getirilir. Yumuşak kıvamlı elma püresinin üzerine 3 bardak şeker ekledikten sonra, şeker ve elmaların birbiri ile özleşmesi bir süre daha kaynatılır ve marmelat kıvamı alınca bir tatlı kaşığı ilave edip ocaktan indirilir. Elma marmelatı soğuduktan sonra serin ve hava almayan yerde muhafaza edilmek üzere cam kavanozlara boşaltılır.

Elma reçeli ve marmelat yapımı bakımından benzerlik gösterse de, lezzeti ve tadı ile farklı bir sunum isteyenler için elma marmelatı şık bir seçimdir. Reçelin dilimli şekilde kalması marmelattan farklı bir görüntü de olmasını sağlıyor. Tercihe göre her iki şekilde de elmalar değerlendirilebilir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın