Elma Reçeli

Elma Reçeli

0 Paylaşımlar

Kış için yapılan hazırlıklar arasında reçellerin önemi büyüktür. Kahvaltıların ve keklerin vazgeçilmezi olan reçel yapılması biraz emek istese de yapılması gerekenlere dikkat edildiği sürece nefis reçeller elde etmek mümkündür. En çok sevilen ve pratik olan elma reçeli, hafif ve lezzetli reçeller arasında yer alır.

Elma Reçeli Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elma reçeli diğer reçellere göre daha kolay ve pratik bir reçel olma özelliği taşır. Her mevsim elmanın bulunmasından dolayı sadece yazın değil, kış aylarında da elma reçeli yapılabilir. Elma reçelinin en lezzetli bir tat alması için elmaları kaynatırken fazla şeker katmaktan kaçınmak gerekir. Zaten elmanın tatlı bir meyve olmasından dolayı, fazla şeker reçelin ağır bir tatta olmasına neden olur. Verilen birçok tarife göre farklı şekillerde yapılan elma reçeli tarifleri bulunmaktadır.

Malzemeler

  • 3 elma
  • 1 su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker
  • Birkaç damla limon suyu
  • Kabuk tarçın

Nasıl Yapılır?

  1. Elma reçeli yapımına elmaların bol su ile yıkanıp kabuklarının soyulması ile başlanır. Kabuklarının soyulmasının ardından elmaları dilimleyerek çekirdekleri çıkarılmalıdır.
  2. Küp küp doğranan elmaları suyun içinde bekletilerek elmaların kararması önlenir. Daha sonra malzemelerde belirtilen su ve şeker derin bir tencere de kaynatılmaya bırakılmalıdır.
  3. Şekerli su kaynamaya başlayınca 1 adet kabuk tarçın ve doğranan elmalar tencereye atılır. Ardından birkaç limon suyu ilave edilir ve yarım saat kadar kaynatılır. Yarım saat sonunda kıvam almış olan reçel servise hazırdır.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın