Enginarlı Pilav

Enginarlı Pilav

1 Paylaşımlar

Geçtiğimiz yaz taze enginarlar bulabilsem çok farklı tarifler denemeyi düşünüyordum.  Zeytinyağlılardan dolmasına, pilavına kadar… Evime yakın olan ve alışveriş yaptığım marketlerde taze enginara denk gelmedim. Genelde marketlerde gördüğüm enginarlar uzun zamandır tezgahta duran, rengi kararmış ve kurumuş yaprakları ile hiç hoş görünmüyordu. Buna rağmen 2 tane enginar alıp evde bir şeyler yapmaya karar verdim. Enginarlar ile pilav denemesi yaptım fakat nedense beklediğim kadar güzel olmadı ve sizinle paylaşmaya değer görmediğim için onu paylaşmadım.  Bir kaç gün sonra yine markete gittiğimde bu sefer konserve enginar gördüm ve bir kutu alıp tekrar denemeye karar verdim. Benim de hoşuma gidecek lezzetli bir enginarlı pilav hazırlama konusunda çok kararlıydım.

Enginarlı Pilav
Enginarlı Pilav

Bu tarifteki pilavı marketten aldığım enginar konservesi ile pişirdim. Bu sebeple pişirme sırasında tam bir limonu ikiye bölüp bir yarısının suyunu da sıkıp karıştırdım. Enginar mevsimi geldiğinde taze olarak alıp pişireceğiniz zaman önce ayıklayıp sonrasında limonlu su ile haşlayarak yumuşatın. Pilav pişirme sırasında ise tekrardan limon suyu kullanmayın, sadece enginarı haşladığınız sudan 3-4 yemek kaşığı kadar kullanmanız yeterli olacaktır.

Malzemeler

 • Yarım kilogram pilavlık pirinç
 • 1 kutu enginar konservesi ( taze enginar bulduysanız 5-6 tane yeterli olacaktır)
 • Biraz dereotu
 • 4 tane taze yeşil soğan
 • 1 tane kuru soğan
 • 2 çorba kaşığı kadar tereyağı
 • 1 çay bardağından 2 parmak eksik sıvı yağ
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • Yarım taze limonun suyu

Nasıl Yapılır?

 1. İlk önce pirinçleri sıcak suya alın ve yarım saat beklettikten sonra suyu süzün.
 2. Soğanlar ve dereotunu ayıklayıp ince ince dilimleyin. Suyu süzülmüş pirince ekleyip limon suyunu sıkın.
 3. Ocağa aldığınız tencereye konserve enginarların suyunu süzüp dökün. Eğer taze enginar kullandıysanız enginarları temizleyip dilimledikten sonra aynı şekilde tencereye dökün.
 4. Tencereye sıvı yağı ve tereyağı döküp ocağın altını açın. Kaç bardak pirinç kullanacaksanız o kadar sıcak suyu tencereye dökün.
 5. Tuz ve karabiberi ilave ettikten sonra pirinç karışımını da ekleyip tahta kaşık kullanarak hafifçe düzleyin.
 6. Ocağın altını kısın ve suyu çekene kadar pilavı pişirin.
 7. Piştikten sonra ocağın altını kapatıp üzerine bir havlu serip kısa bir süre demlendirin. Sonrasında enginarlı pilav servisi yapabilirsiniz.
1 Paylaşımlar

Yorum yapın