Et Ve Et Ürünleri Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

En sağlıklı besinlerden biri kırmızı ettir. Ancak uygun koşullarda saklanmadığı müddetçe et bozularak bakteri üretmeye başlar.
Peki, kırmızı eti ve kırmızı etten mamul ürünleri lezzetini kaybetmeden saklamak mümkün mü? Şimdi hep beraber ona bakalım.

Taze etten yapılan kıyma ya da kuşbaşı şeklinde doğranmış etler buzdolabında 1 gün saklanabilir. Ancak uygun olan fazla bekletmemektir. Özellikle kıyma çok çabuk bakteri üretir. Bu nedenle kıymayı bekletmeden kavurulup tuzlanarak saklanması daha uygundur. Kemikli etler ise buzdolabında 3 süre ile bekletilebilir.

Kırmızı eti derin dondurucuya atmayı düşünüyorsanız, raf ömrünü doldurmadan atmanız gerekiyor. Etin lezzetini kaybetmesini istemiyorsanız, porsiyonlarken koku geçirmeyen buzdolabı poşetlerine koyarak paketleyin. Derin dondurucu eti birden dondurduğu için lezzet kaybı olmayacaktır.

Ancak bazen kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Elektriklerin kesilmesinden bahsediyorum. Bu takdirde yapmanız gereken dondurucunuzun kapağını açmayın. Elektrik kesintisi uzun süre devam eder ve dondurucuya koyduğunuz ürünler çözülmeye başlarsa, ürünlerinizi ayrı ayrı kaplara koyun. Sularının birbirine karışmamasına dikkat edin. Besin gruplarının mikroorganizmaları farklı olduğu için sularının birbirlerine karışması durumunda zehirlenme yapabilir.  Çözülen ürünleri bekletmeyin. Mümkün olan en kısa zamanda pişirin.

Et ürünlerinden sucuk ise yaptırdıktan sonra güzelce güneş görmeyen gölge bir yerde kurutun. Kuruttuktan sonra buzdolabının kapalı bölmelerinde 2 hafta süre ile lezzetini kaybetmeden ve bozulmadan saklayabilirsiniz.

Sonraki Tarif
Önceki Tarif
Kategoriler: Pratik Bilgiler

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Bir Cevap Yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve bu web portalının görüşlerini değil. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmaları rica olunur. Herhangi bir bilgi verilmeden veya açıklama yapılmadan herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar ile doldurulur *

*
*