Pratik Bilgiler

Et Ve Et Ürünleri Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Bu Tarife Kaç Puan Verirsin?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

En sağlıklı besinlerden biri kırmızı ettir. Ancak uygun koşullarda saklanmadığı müddetçe et bozularak bakteri üretmeye başlar.
Peki, kırmızı eti ve kırmızı etten mamul ürünleri lezzetini kaybetmeden saklamak mümkün mü? Şimdi hep beraber ona bakalım.

Taze etten yapılan kıyma ya da kuşbaşı şeklinde doğranmış etler buzdolabında 1 gün saklanabilir. Ancak uygun olan fazla bekletmemektir. Özellikle kıyma çok çabuk bakteri üretir. Bu nedenle kıymayı bekletmeden kavurulup tuzlanarak saklanması daha uygundur. Kemikli etler ise buzdolabında 3 süre ile bekletilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Yemek ölçüleri Tarif ölçüleri

Kırmızı eti derin dondurucuya atmayı düşünüyorsanız, raf ömrünü doldurmadan atmanız gerekiyor. Etin lezzetini kaybetmesini istemiyorsanız, porsiyonlarken koku geçirmeyen buzdolabı poşetlerine koyarak paketleyin. Derin dondurucu eti birden dondurduğu için lezzet kaybı olmayacaktır.

Ancak bazen kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Elektriklerin kesilmesinden bahsediyorum. Bu takdirde yapmanız gereken dondurucunuzun kapağını açmayın. Elektrik kesintisi uzun süre devam eder ve dondurucuya koyduğunuz ürünler çözülmeye başlarsa, ürünlerinizi ayrı ayrı kaplara koyun. Sularının birbirine karışmamasına dikkat edin. Besin gruplarının mikroorganizmaları farklı olduğu için sularının birbirlerine karışması durumunda zehirlenme yapabilir.  Çözülen ürünleri bekletmeyin. Mümkün olan en kısa zamanda pişirin.

İlginizi Çekebilir:  Her Derde Deva Mahlep Nedir? Faydaları Nelerdir?

Et ürünlerinden sucuk ise yaptırdıktan sonra güzelce güneş görmeyen gölge bir yerde kurutun. Kuruttuktan sonra buzdolabının kapalı bölmelerinde 2 hafta süre ile lezzetini kaybetmeden ve bozulmadan saklayabilirsiniz.

Devamını Göster

Benzer Tarifler

Tarif Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşmak İster misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close