Ev Yapımı Patlıcan Reçeli

Ev Yapımı Patlıcan Reçeli

0 Paylaşımlar

Aslına bakarsanız patlıcan reçeli yapmaya hiç niyetim yoktu. Çok eskiden duymuşluğum vardı ve Karslı bir iş arkadaşımızın memleketinden getirdiği reçelden birazcık tatmıştım ama üzerinden yıllar geçti. Geçen gün enginarlı pilav tarifini aldığım güzel blogda daha neler yapılmış diye bakınırken bu tarifi görmüştüm. Özellikle minicik yuvarlak patlıcanlardan yapılıyormuş bu reçel. Ne oldu dersiniz? Ertesi gün iş dönüşü girdiğim Türk marketinde tarifte bahsedilen patlıcanlar vardı. Gel de alma!
minik patlıcanlar

Patlıcan reçeli alışık olduğumuz meyve reçellerinden farklı olarak iki aşamalı hazırlanıyor. Patlıcanlar ayrı haşlanıyor, bir yandan şerbeti hazırlanıyor. Fakat ikisinin bir araya gelmesi müthiş bir şey. Reçelden ziyade inanılmaz lezzetli bir tatlı.

Malzemeler

  • 6-7 adet minik yuvarlak patlıcan
  • 400 g şeker
  • 6-7 tane karanfil
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Nasıl Yapılır?

  1. Patlıcanların sap kısımlarını dıştan bıçakla temizleyin, fakat kesmeyin. Kabuklarını tümden soyun. Soğuk su dolu bir kaba atın.
  2. Bir tencerede kaynayan suya patlıcanları atın, yumuşayana kadar haşlayın. Yumuşamış olan patlıcanları tencereden alıp yine soğuk su dolu bir kaba aktarın.
  3. Bu arada küçük bir tencerede şekerin üzerine 1 su bardağı su, karanfiller ve limon suyu ekleyerek kaynatın, kısık ateşte şerbet kıvamını alması için kaynatmaya devam edin.
  4. Yumuşadıktan sonra soğuk suya aktarılmış olan patlıcanları elinizle bastırarak fazla suyunu akıtın, kurulayın, şerbete ekleyin. Birlikte 15-20 dakika daha pişirdikten sonra ocağı kapatın. Reçeli soğumaya bırakın.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın