Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

0 Paylaşımlar

Ansızın bastıran diş ağrıları çoğu kez katlanılması zor olan ağrılardır. Doktora gitmeden önce ilk olarak evde bazı yöntemlerle diş ağrısı tam olarak geçmese de ağrısı azaltılabilir. Dişi ağrıyan kişi ilk olarak dişini fırçalamayı denemelidir. Ağrıyan dişin içinde ya da etrafında kalmış olan besin artıkları, çürük olan dişte ağrıya neden olabilir. Fırçalarken hafif masaj yapar gibi hareketler yaparak ağrının uyuşması sağlanabilir. Diş ağrısına iyi gelen ve en çok bilinen yöntemlerden biri olan tuzlu su ile gargara dişteki ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Diş Ağrısını Geçiren Doğal Yöntemler

Dişi ağrıdığı halde doktordan çekindiği için sürekli erteleyenler için evde etkili bir şekilde diş ağrısını geçirme yöntemleri vardır. Bu yöntemler diş ağrısı için kalıcı çözümler olmasa da, anlık olarak kişinin rahatlamasına yardımcı olan yöntemlerdir. Bu yöntemler arasında uygulaması en basit olan karanfil, ağrıyan bölgenin uyuşmasını sağlayan en etkili yöntemlerden biridir. Bir adet karanfil ağrının azalmasını sağlarken, karanfil yağıda dişe ve diş etine uygulanabilir.

Karanfil dışında defneyaprağı da ilaçsız bir şekilde diş ağrısını geçirmektedir. Defneyaprağını bir miktar suda kaynattıktan sonra ılık halde gargara yapmak büyük ölçü de diş ağrısına iyi gelecektir.

Diş Ağrısını Hemen Geçiren Çözüm Önerileri

Diş ağrısına herhangi bir iltihaplanma neden olmuyorsa ağrıyan kısma buz kompresi yapılması tavsiye edilmektedir. Buz uygulaması ile soğuktan uyuşan yanak kısmı diş ağrısının dinmesine neden olacaktır.

Sağlığa birçok yararı ile bilinen çörek otu, diş ağrısı içinde etkili bitkilerden biridir. Çörek otu ağrıyan dişe o anlık bir etkisi bulunmasa da önceden diş sağlığını güçlendirmek amacıyla her gün yenmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede diş ve diş etlerinin sağlıklı bir yapıya kavuşması, neredeyse hayatı kâbusa çeviren diş ağrıları ile daha az karşılaşmayı sağlayacaktır.

Sarımsağın Diş Ağrısına Olumlu Etkisi

Diş ağrılarının önüne geçilmediğinde zamanla iltihaplanma ve şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Bu noktada sarımsağın doğal antibiyotik olma özelliği devreye girmekte ve diş ağrısı için sarımsak en etkili yöntemlerden biri sayılmaktadır. Yaklaşık 3 diş sarımsağı dövdükten sonra tuz ile karıştırarak dişin ağrıyan bölgesine konur. Bu uygulama sayesinde sarımsağın iltihaplı bölgeye etki ederek, mikropların ölmesini ve iltihabın kurumasını sağlamaktadır.

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Öneriler

Diş ağrısı için birçok bitkinin yağı şiddetli olan ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır. Sebze olarak tüketilmesi oldukça sevilen maydanoz, roka ve ebegümeci gibi sebzelerin yağ özleri ağrıyan dişe sürüldüğünde diş ağrısını azalttığı bilinmektedir. Maydanoz yağının yanı sıra, direkt olarak maydanoz çiğnenerek diş ağrısının azaltılması sağlanabilir. Ceviz yaprağı da kaynatılıp gargara olarak kullanıldığında diş ağrısına olumlu etkisi olan bir bitkidir. Diş ağrısına çözüm olan bu pratik yöntemleri bilmenin yanı sıra, diş bakımına her zaman özen göstererek en etkili önlemi almak, diş çürükleri ve ağrıları ile daha az karşılaşmayı sağlayacaktır.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın