Evde Latte (Macchiato, Köpüklü ve Kolay)

Evde Latte (Macchiato, Köpüklü ve Kolay)

2 Paylaşımlar

Latte son zamanların en popüler kahvelerindendir. Hem köpüklü olması hem de çok acı olmaması nedeniyle sıkça tercih edilen bu lezzetli kahveye neredeyse hiç kimse hayır diyemiyor. Cafelerde profesyonel bir şekilde hazırlanan latte evde de kolaylıkla yapılabilir.

Latte Yapmanın Püf Noktaları

Latte yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu süttür. Latteye koyulan süt aromayı bozmamalıdır. Bu sebeple koyulan süt kahvenin önüne geçmemeli ve yeteri kadar karıştırılmalıdır. Eğer kahveden güzel bir tat alınmak isteniyorsa süt oldukça soğuk kullanılmalıdır. Evde latte yapmak isteyenler eğer bir el blenderi veya kahve karıştırıcı alırlarsa kahveleri daha profesyonele yakın olacaktır. Kahve makinaları kullanılarak da yapılabilen bu kahvelerin en büyük özelliği köpüğüdür. Köpük yapımını kolaylaştıracak olan şey sütün yağı ve kalitesidir. Eğer ideal süte ve bir el blenderine sahipseniz evde latte yapmak sizin için hiç de zor değil.

Kolay Latte Tarifi

Bu tarifi uygularken dikkat etmeniz gereken şey köpük yapımıdır. Lattenin yumuşak köpüğünü oluşturmak için kasenin derin ve geniş olması gerekmektedir.

Kolay Latte Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 bardak sütlü nescafe
 • Yarım su bardağı süt

Kolay Latte Nasıl Yapılır?

 1. Sütlü nescafe sıcak su ile normal bir şekilde hazırlanır.
 2. Üzerine köpük yapmak için süt ısıtılır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Süt ısınmalı fakat kaynamamalıdır.
 3. Isınan süt derin ve kapağı sağlam kaba alınmalı ve hızlıca karıştırılmalıdır. Bu işlem 1-2 dakika sürdürüldükten sonra üzerinde oluşmuş olan köpükler alınıp kahvenin üzerine koyulmalıdır. Latteniz hazır, afiyet olsun.

Köpüklü Latte Tarifi

Köpüklü Latte hazırlamanın Püf Noktaları

Lattenin köpüğünü hazırlarken kullanılacak olan süt eğer soğuk olursa daha fazla köpük elde edilir.

Köpüklü Latte Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 çay bardağı süt
 • Tercih edildiği miktarda kahve
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • El blenderi

Köpüklü Latte Nasıl Yapılır?

 1. Kahve fincanına kahve ve şeker koyulur.
 2. Derin bir kap hazırlanır ve el blenderi ile süt karıştırılır.
 3. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey kabın derinliğidir.
 4. Eğer yeterince derin olmazsa süt sıçrayabilir. Köpük istenilen kıvama ulaştığında fincana süt ilave edilir.

Latte Macchiato Tarifi

Latte Macchiato Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 çay bardağı tam yağlı süt
 • Espresso kahve
 • 1 tatlı kaşığı kakao

Latte Macchiato Nasıl Yapılır?

 1. Kullanacağımız sütün olabildiğince soğuk olması gerekir. Çünkü soğuk sütün köpüğü çok olur. Soğuk yağlı süt el blenderi veya kahve karıştırma makinasıyla iyice çırpılır. Bu işlem köpük elde etmek için yapılır.
 2. Ardından süt ısıtılır. Isıtılan süt uzun bir Latte bardağının içine dökülür. Üzerine de blender veya kahve karıştırma makinesi ile çırpılan köpük dökülür.
 3. Ardından espresso kahve normal hazırlanır ve latte bardağına bir kenardan aynı hızla dökülür. Bu işlemi de tamamladıktan sonra üç katlı bir latte elde edilmiş olması gerekir.
 4. En son eğer arzu edilirse kakao, şeker veya vanilya ile süsleme yapılabilir.
2 Paylaşımlar

Yorum yapın