Gribe İyi Gelen Yiyecek İçecekler

Gribe İyi Gelen Yiyecek İçecekler

0 Paylaşımlar

Grip, virüs sebebiyle meydana gelen üst solunum yolları iltihaplanmasıdır. Belirtileri Boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, halsizlik, yüksek ateş ve vücut genelinde meydana gelen ağrılar şeklinde tarif edilmektedir.

Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanan kişilerin sayısı artmaktadır. Kış aylarının kapalı ortamlarda geçmesi ve havaların soğuk olması bu hastalığın tetiklenmesine sebep olan unsurların başında gelmektedir.

Özellikle salgın bir hastalık olan ve kişiden kişiye kolayca gelen bu hastalıktan korunmak mümkün olabildiği gibi, hastalığı yakalanıldığı takdirde iyileşmek de mümkündür. Bunlar için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Gripten iyileşmenin yolu gribin sistemden atılmasını sağlamaktır. Gribin sistemden daha hızlı atılmasını sağlayan ve vücudu güçlendiren besinler için en önemlisi besin maddelerinin bol miktarda C vitamini içermesidir. Bu besin maddeleri taze sıkılmış meyve suları olarak da tüketilebilmektedir. C vitamini içeren besinler; çilek, papaya, yeşilbiber, kırmızıbiber, dolmalık biber, kekik, maydanoz, brokoli, kivi, portakal, kavun, karnabahar ve greyfurttur. Bu besin maddelerinde yüksek oranda C Vitamini bulunmakta ve grip durumunda tüketilerek gripten kurtulmayı sağlamaktadır.

C vitamini dışında gribe iyi gelen yiyecekler arasında, haşlanmış balık, tavuk suyu, taze hazırlanmış meyve suyu, haşlanmış tavuk, sebze çorbası, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı ve papatya çayıdır.

Gribin sistemden atılmasını sağlayan en önemli besin maddesi sudur. Grip hastalığı boyunca vücut kesinlikle susuz bırakılmamalıdır. Sadece su değil, bitki çayları da bol miktarda tüketilmelidir. Sıcak çay hem hastalığın sistemden atılmasını sağlar, hem de boğaz ağrılarının ve öksürüğün hafiflemesine sebep olur.

Gribe İyi Gelmeyen Yiyecekler Nelerdir?

Grip hastalığının kısa sürede atlatılması için doğru beslenmek gereklidir. Doğru beslenme vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu sebeple hastalığın daha çabuk atlatılmasını sağlamaktadır. Beslenmeye dikkat etmemek ve düzensiz beslenmek ise hastalığın iyileşme sürecinin uzamasına sebep olmaktadır.

Grip hastalığına sahip olan kişiler şu yiyeceklerden mutlaka sakınmalıdır: patates cipsi, kola, şekerli yiyecekler, alkol, kahve, baharatlı ve kızarmış yiyecekler, burun tıkanıklığının artmasına sebep olan süt ve süt ürünleri ve vücudun su kaybetmesine sebep olacak tuz.

Gribe İyi Gelen Tavuk Suyuna Çorba Tarifi

1 adet orta büyüklükte tavuk göğsü ve 2 adet kuru soğan orta boy bir tencere içerisinde 5 su bardağı su ile beraber kaynatılmak üzere bırakılır. Bir çatal yardımı ile tavuk göğsünün pişip pişmediği ara ara kontrol edilir. Tavuk göğsü piştikten sonra et parçası suyun içerisinden alınarak başka bir kaba aktarılır ve bu kapta tavuk küçük parçalara ayrılır. Tencerenin içerisindeki kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı un eklenir ve topaklanmaması için hızlı bir şekilde karıştırılır. Küçük parçalara ayrılan tavuk bu karışımın içerisine eklenir ve tencerenin ağzı kapatılarak bir müddet daha pişirilmesi sağlanır. Ardından tencereye tuz ve karabiber eklenir ve ocağın altını kapatmadan hemen önce çorba içerisine 3 diş sarımsak ve 1 yemek kaşığı tereyağı eklenerek ocağın altı kapatılır. Çorbanın ılınması beklendikten sonra tüketilebilmektedir.

Alternatif Olarak: Terbiyeli Tavuk Suyu Çorba

Gribe İyi Gelen Bitki Çayı Tarifi

Güçlü bir antioksidan olan ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan yeşil çay, boğaz ağrısına karşı da iyi gelmektedir. Yeşil çayı hazırlamak için, 1 fincan kaynamış su içerisine 1 tatlı kaşığı yeşil çay eklenir ve demlenmesini beklemek üzere ağzı kapatılır. Birkaç dakika geçtikten sonra yeşil çay süzülür ve bal eklenerek tüketilebilir.

Zencefil çayı hem gribe yakalanmamak için tüketilmeli, eğer gribe yakalanıldı ise günde 2 bardak tüketilmelidir. Zencefil çayını hazırlamak için 1 fincan kaynamış su içerisine 1 tatlı kaşığı zencefil eklenmeli ve ağzı kapatılarak demlenmeye bırakılmalıdır. Toz zencefil bardağın içerisine çökeceğin dolayı süzmeden tüketilebilir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın