Gül Reçeli (2 Çeşit)

Gül Reçeli (2 Çeşit)

0 Paylaşımlar

Hoş kokulu olmasından dolayı gül reçeli pek çok kişinin mevsiminde yaptığı reçellerden biridir. Gül reçeli yapımı meyve reçellerine oranla daha dikkat isteyen ve püf noktaları daha çok olan reçellerden biridir. Gül reçeli yaparken gül yapraklarının taze olması reçelin şık bir görünümde olması için oldukça önemlidir. Bu nedenle dalından yeni kopmuş olan güllerden yapılması tavsiye edilir. Pembe rengini reçele bırakan gül yaprakları kahvaltı sofralarını daha renkli hale getirmektedir.

Gül Reçeli Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Gül reçeli yaparken, reçelde hoş kokunun hakim olması için kokulu güller tercih edilmelidir. Bunun için şekli düzgün olmayan gül yaprakları kullanılarak reçel hazırlanabilir. İnce yapraklı olan gül yaprakları hemen pişeceği için gül reçelinin kıvamını tutturmak oldukça önemlidir. Bunun için çok fazla kaynatmaya gerek kalmadan, bir taşım tabiri ile ifade edilen sürede kaynatılmalıdır.

 Gül Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 5 adet taze gül
 • 3 su bardağı şeker
 • 2 su bardağı su
 • 3 adet limon tuzu
 • Birkaç damla limon suyu

Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

 1. Taze ve canlı görünen gül yaprakları seçilerek tencereye konur. Gül yaprakları şeker ve limon tuzu ile karıştırılarak, rengin şekere geçmesi ve sulanması için ovma işlemi yapılır. Bu işlem sonrasında bir gece beklemesi gereken gül ve şeker için ertesi gün kaynama işlemi yapılır.
 2. Ertesi gün şeker ve gülün iyice karışmış olması ile birlikte 2 su bardağı su karışımın üzerine eklenir ve kaynatmaya başlanır. Şekerin su ile teması için sürekli karıştırılır ve yaklaşık 15 dakika kaynatılır.
 3. Kıvamı oluşmaya başlayan reçele birkaç damla limon suyu eklenerek tencerenin altı kapatılır. Soğuduktan sonra kavanozlara alınır ve servise hazır hale gelir.

Malzemeler

 • 200 gram bol yapraklı gül
 • 2,5 su bardağı su
 • 4 su bardağı şeker
 • Limon suyu

Nasıl Yapılır?

 1. Bir gece bekletilmesi gereken gül reçeli tarifinin yanı sıra, bekletilmeye gerek kalmadan pratik gül reçeli tarifi de gül reçeli severleri beklemektedir.
 2. Gül reçeline başlarken tencereye şeker ve su alınarak kaynatılmaya bırakılır. Bu ırada gül yaprakları arasındaki kurumuş yapraklar temizlenir ve bol su ile yıkanarak süzgece alınır.
 3. Şeker ve su kaynadıktan sonra tencereye gül yaprakları ilave edilerek, reçelin kıvam alması beklenir. Yaklaşık 20 dakika sonunda kıvamını bulan reçele yarım limon suyu sıkılır. Bir süre daha kaynadıktan sonra reçel hazırdır. Soğutulduktan sonra cam kavanozlara alınarak ışık görmeyen bir yerde muhafaza edilir.
 4. Gül reçelinin şekerlenmemesi için buzdolabında değil, güneş görmeyen serin bir yerde saklanmalıdır. Bütün önlemlere karşın şekerlenmiş reçeli ise tekrar kaynatma kabına alıp kaynatarak, tekrar eski kıvamına döndürülebilir.
 5. Kaynatmak yerine reçel kavanozunu sıcak su dolu bir kabın içinde bekleterek de şekerlenmemesi sağlanabilir.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın