Gül Şerbeti

Gül Şerbeti

1 Paylaşımlar

Ben bundan evvel güllerin doyumsuz güzelliklerini izlemek, büyüleyici kokusunu koklamak , en sevdiğimize hediye etmek için var olduklarını sanırdım. Gülleri kurutmuşluğum, kitap aralarında saklamışlığım da çok olmuştur.

Bir gül şerbeti yaptım ki bu görüntüleri izleyen herkese ikram edebilmek isterdim.

Büyüklerimizden yadigar bu reçeteyi özenle uygularken en sevdiğim aşaması şerbetin yeteri kadar soğutulup önce bir tabağa biraz akıtılmasıydı. Diğer tabakta pudra şekeri olmalı, serviste kullanılacak bardakların kenarları önce şerbetle ıslatılacak, sonra pudra şekerine bulanıp kuruması beklenilecektir.

Gül Şerbeti Tarifi İçin Malzemeler

100 g kokulu gül yaprağı
25 ml limon suyu
150 g seker
1 lt su

Nasıl Yapılır?

  1. Yaprakların dipteki beyaz kısımları kesilip atılır. Bir kapta üzerine limon suyu eklenerek elle 5-10 dakika iyice ovuşturulur. 30 dakika dinlendirilir.
  2. Seker ve su 1 dakika kaynatılır. Ocaktan alınır. Şerbet biraz ılıtılıp gül yaprakları üzerine eklenir. 10-12 saat buzdolabında soğutulur. Bir tülbentten süzülüp sürahiye alınır.
  3. Bir tabağa biraz şerbet dökülür. Diğerine biraz pudra şekeri serpilir. Serviste kullanılacak bardaklar önce şerbette ıslatılıp pudra şekerine batırılır.
  4. Kuruyunca soğuk şerbet doldurulup servis edilir. Güzel günlerinize güzellik katması dileğiyle…
1 Paylaşımlar

Yorum yapın