Ham Kivi Nasıl Yumuşatılır, Soyulur ve Saklanır?

Ham Kivi Nasıl Yumuşatılır, Soyulur ve Saklanır?

0 Paylaşımlar

Pazar ya da marketten alınan kiviler çok sert olabilir ve hatta bazen ham bir halde olabilir. Kiviyi tüketmeden önce hafif olgunlaşmış olması daha lezzetli olmasını sağlar. Ham bir kivi ağız da çok hoş bir tat bırakmaz ve tercih edilmez. Bunun için bilen ya da bilmeyen kişiler önereceğimiz ipucunu daha önceden denemiş olabilir. Bilmeyen kişiler için ham kiviyi bu şekilde yumuşatmayı deneyebilirler.

Aldığınız kivilerin çok sert ve ham olduğunu gördüğünüz de bir plastik poşet içerisine elma ve armut ile beraber kivileri de koyun ve bir gece boyunca bu şekilde saklayın. Sabah kalkıp kivilere baktığınız da yumuşadığını ve tadının yerine geldiğini göreceksiniz. Böylece ham kivi nasıl olgunlaşır öğrenmiş oldunuz. Sıra kivi ile ilgili diğer bilgilerde…

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivi meyvesi sağlık yönünden tercih edilen bir meyvedir. A ve c vitamininden yana oldukça zengin meyve olan kivi günlük bir adet şeklinde tüketilmesi önerilir. Çocuklar da solunum yolları ile ilgili olumsuz hastalıkların iyileşmesini sağlar. Vücutta toksin atıcı bir özelliğe sahip olmasından dolayı faydalı ve bol vitaminli bir meyve olma özelliğine sahiptir.

Vücudunuz da bulunan kılcal damarların güçlenmesini oldukça hızlı bir şekilde sağlar. Kanın incelmesini sağlayarak da kan dolaşımın da oldukça etkilidir. Kivinin bu kadar faydalı bir meyve olmasından dolayı uzmanlar mutlaka olgunlaşmış bir kivinin gün içerisin de ara öğün olarak tüketilmesini önermektedir. Kuru kivi yerine pazar ve marketten satın alınan yaş kivinin tüketilmesi daha sağlıklı olmaktadır.

Kivi Nasıl Saklanır?

Ham kiviyi oda sıcaklığında 1-2 hafta arası bekletebilirsiniz. Bu süre içerisinde tazeliğini koruyacaktır. Daha uzun süre saklamak istediğiniz kivileri bir dondurucu poşetine sararak 6-10 ay arası tazeliğini koruyacak şekilde saklayabilirsiniz. Soyulmuş, dilimlenmiş fakat yiyemediğiniz için artan kivileri de bu şekilde sarıp saklayarak daha sonra yiyebilir. Tatlı veya pasta hazırladığınız zaman dondurucudan çıkartıp meyve ve süs olarak kullanabilirsiniz. Daha önce paylaştığım kivi reçeli tarifini deneyebilirsiniz.

Kivi Nasıl Soyulur?

Kivi soymak için en kolay yöntemlerden biri ucundan bir bıçakla kestikten sonra bir tatlı kaşığını kesik yerden sokarak kivinin etrafında çevirmektir. Bu yöntemle alttaki resimli anlatımda olduğu gibi pratik şekilde soyabilirsiniz. Diğer bir yöntemde klasik olarak meyve soyacağı kullanmaktır. Bu şekilde soyduktan sonra dilimleyerek yada elma yer gibi yiyebilirsiniz.

kivi nasıl soyulur

 

 

0 Paylaşımlar

Yorum yapın