Hamuru Daha Kolay Açmanın Yolları

Hamuru Daha Kolay Açmanın Yolları

0 Paylaşımlar

Türk mutfağın da hamur ve hamur işleri her zaman büyük önem taşımıştır. Şöyle ki birçok insan ekmek tüketmediğinde doymadığını savunmaktadır. Evde hazırladığınız hamurun daha kolay açılması için kendi öğrendiğiniz teknikleri uygulayabilirsiniz. Hamur açmak zahmetli gibi görünse de birkaç detay ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hamur Açmanın Püf Noktaları

Hamur işleri yaparken açarak yapmanız gereken lezzetlerde öncelikle oklava ya da merdane seçimi çok önemlidir. Klasik yöntem ile kullanılan merdane ya da oklava yerine buzlu soğuk su ile dolu bir şişe ile hamur açılabildiğini daha önce duymuş muydunuz?

Soğuk su dolu buz gibi bir şişenin hamur açma da daha kolay bir yöntem olduğu ünlü aşçılar tarafından bilinmektedir. İnceliğin eşit miktar da olması için bu yöntemi denemeniz de fayda var. Hep aynı yönde hamuru açmanız gerekir. Ayrıca oklava ya da merdane ile hamur açacaksanız alt zemine ve hamur üzerine un serpiştirerek hamuru açmanız, hamuru daha kolay açmanızı sağlar. Un hamurun yapışmasını engeller. Bu sayede hem daha pratik hem de kolay hamur açılır.

İlginç bir yöntem olan buzlu şişe tekniği hamurun açılmasın da kolaylık sağlar. Bu yöntemi eviniz de mutlaka bir kez denemenizi öneririz. Siz de göreceksiniz ki bu buzlu şişe de hamur açmak oklava ve merdaneye göre daha kolay olacaktır. Hamur işleriniz de bu tekniği kullanmanız da daha lezzetli bir hamur elde etmenizi sağlar.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın