Hazır Kemalpaşa Tatlısı

Hazır Kemalpaşa Tatlısı

0 Paylaşımlar

Ramazanın güzelliği paylaşılan sofralarda gizli. Oruçlu bir insana yemek hazırlamak da insanı mutlu eder. Eminim onun da sevabı vardır. Bir kere oruç tuttuğundan ötürü o kişiye bir hürmet ifadesidir. Dün misafirlerime yine kendim gibi sade bir menü hazırladım. Ne kadar oldu, ne derece beğenildi bilmiyorum, ama kendimce favorim kemalpaşa tatlısı idi. Çocukluğumdan beri bu tatlıyı çok severim. Çocuklarım yabancı ülkede büyüyorlar ama anneleri her bir tatlıyı bol bol yapıp yedirir onlara.
Kemalpaşa tatlısı için kurabiyeleri Türk marketinden hazır olarak alıyorum. O kadar yemek kitaplarıyla haşır neşirim, fakat bu tatlının kurabiyeleri için bir tarife rastlamadım. Yapılışı çok zahmetsiz . Buna rağmen bir püf noktası var. Şerbet içinde tatlı pişmeye bırakılırken karıştırmamak gerekiyor. Yoksa kurabiyeler parçalanıyorlar. Onun dışında vakitli yapıp iyice soğutmak gerek. Uygun bir zamanda denedikten sonra beğendiğim bir el yapımı hamuruyla bir kemalpaşa tarifi daha paylaşırım. Afiyet olsun!

Tavsiye Ettiğim Hamurlu Şerbetli Tatlı Tarifleri

Hazır Kemalpaşa Tatlısı Tarifi

Hazır Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Hazır kurabiyeleri evde hazırladığımız şerbet ile pişirerek hazırlanan en pratik tatlı tarifi. Hazır kemalpaşa tatlısı şerbeti ile toplam 20 dakikada nefis bir tatlı sizi bekliyor.
Kategori: Şerbetli Tatlılar
Mutfak: Türk Mutfağı
İçerik: hazır kemalpaşa tatlısı, hazır kemalpaşa tatlısı şerbeti, hazır kemalpaşa tatlısı tarifi, kemalpaşa tatlısı nasıl yapılır
Hazırlık: 6 dakika
Pişirme: 15 dakika
Toplam: 21 dakika
Servis 8 kişilik
Besin Değeri: 168Kalori
Yazar: Oktay Usta

Malzemeler

  • 1 paket hazır kemalpaşa tatlısı kurabiyesi
  • 1 kilogram toz şeker
  • 6 su bardağı su
  • 1/4 adet limon suyu
  • 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi tercihen ceviz içi (süslemek için)

Nasıl Yapılır?

  • Tencerede toz şekere su ve limon suyu ilave edilerek kaynatılır.
  • Kısık ateşte tencerenin ağzı kapalı olarak yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  • Yumuşayan tatlılar tencereden alınıp bir borcam yada tepsiye düzgün şekilde dizilir. Yeterince ılınması beklenir.
  • Her birinin üzerine hindistan cevizi yada ceviz içi serpilerek servis yapılır. Tercihen kaymak ile servis yapabilirsiniz.

 

0 Paylaşımlar

Yorum yapın