Hazır Yufkadan Yalancı Su Böreği

Hazır Yufkadan Yalancı Su Böreği

0 Paylaşımlar

Çok önceleri yeni yeni değişik yemekler öğrenmeye başladığımda yemek kitaplarını karıştırırken bulduğum her ilginç tarifte bir adet ya da iki adet yufka gerekli olur ve her an evde yufka bulunmadığından deneyemezdim. Birkaç gün önce yarısını pratik bir pizza için kullandığım yufkaları değerlendirebileceğim bir tarif bulma düşüncesiyle o zamanlar çok faydalandığım kitaplardan biri olan yemek kitabını karıştırdım. Bu yalancı su böreğini daha önce denemediğim için tercih ettim. Farklı versiyonlarını yapmıştım ama bu gerçekten ilginç bir tarif. Yufkaları bol suda ıslatıp pişiriyorsunuz. Sıcak sıcak yenildiğinde ağızda eriyen, ertesi güne kaldığında yine de yumuşacık zevkle tüketilen bir börek ortaya çıkıyor.

Malzemeler

  • 3 yufka
  • 3 yumurta (birinin sarısını ayırın)
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 200 g beyaz peynir
  • istenirse maydanoz

Nasıl Yapılır?

  1. Yumurtaları yağla birlikte iyice çırpın. Birinci yufkayı tezgahın üzerine serin. Harcın üçte birini güzelce yayın.
  2. Dört eşit parçaya bölün. Ezdiğiniz peynirin üçte birini parçalara paylaştırın, rulo seklinde sarıp fırın tepsisine yerleştirin. Kalan diğer yufkalar için aynı işlemi tekrarlayın.
  3. Bütün yufkalar bitince tepsinin kenarından 5 su bardağı kadar su akıtın. 20 dakika bekletip ruloları bir mutfak bezinin üzerine alin.
  4. Tepsideki fazla suyu döküp ruloları tekrardan yerleştirin. Üzerlerine yumurta sarisi sürüp önceden ısıtılmış fırında altı üstü güzelce kızarana kadar pişirin.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın