İşkembe Nasıl Kolayca Temizlenir?

İşkembe Nasıl Kolayca Temizlenir?

0 Paylaşımlar

İşkembe çorbası lezzet bakımından her damağa hitap etse de çoğu kişi bu çorbanın hazırlanışından dolayı tercih etmemektedir. Eviniz de yapmak istediğiniz işkembe çorbasını çok iyi temizlemek zorundasınız.

İşkembe artık kasap ve marketler de temizlenmiş olarak satılmaktadır. Fakat yine de kendiniz temizleyerek işkembe yapmak isterseniz birkaç püf noktasına dikkat etmelisiniz. İşkembe temizlerken ellerinize eldiven takarsanız işkembenin kokusu ellerinize bulaşmaz ve kokuyu temizlemek için zaman kaybınız olmamış olur. Bir işkembe için dört ya da beş litre su tüketmek zorunda kalırsınız.

Bir çorba kaşığı karbonata da ihtiyacınız olacak. İşkembeyi öncelikle bol suda iyice yıkayın. Bu işlemi beş altı defa tekrarlayabilirsiniz. İyice temizlemek için dört litre suyunuzu kaynatın ve içerisine karbonatı ekleyin.  Kaynayan karbonatlı suyun içerisin de işkembeyi üç dört saniye gibi gezdirin ve çıkartın. Eğer çok fazla karbonatlı suda bekletirseniz işkembe sertleşir.  Daha sonra kesme tahtası üzerin de işkembeyi gererek geniş bir bıçak ile üst tabakayı sıyırmaya başlayın. İşkembe üzerindeki tabaka bıçak ile kolayca sıyrılacaktır. Ardından bol su ile iyice işkembeyi yıkayın. Tüm bu işlemler bittikten sonra işkembenizin temizlendiğini göreceksiniz.

Temizlediğiniz işkembeyi hemen dilediğiniz gibi pişirebilir ya da daha sonra kullanmak için buzluğa kaldırabilirsiniz. Başlangıçta zahmetli gibi görülse de karbonat işkembe üzerindeki inatçı tabakayı temizlemek için en ideal malzemelerden biridir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın