İtalya Yemek Kültürünü Yakından Tanıyalım

İtalya Yemek Kültürünü Yakından Tanıyalım

0 Paylaşımlar

Bu makalemizde size uçaklı İtalya turundan bahsetmek isterdim ancak bu kez ona girmek istemiyorum. Çünkü yurtdışı turları için tercihlerde yemek menülerinin de çok önemli olduğunun farkındayım. Pek çok insan yemeklerine bakarak dünya turuna çıkmayı tercih ediyorlar. Örneğin Çin mutfağına baktığımızda bizden çok aykırı olduğunu ve dolayısıyla oraya gittiğiniz de de aç kalmak gibi bir ihtimaliniz olduğunu bilirsiniz. Belki ilk zamanlarsa bu durum çok fark edilmemiş olsa da aslında birkaç gün sonrasında acıktığınızı hissetmeye başladığınız da artık gün yüzüne çıkacaktır. Pek madem İtalya turundan bahsetmeyeceğim ama ne anlatacağım merak ediyor musunuz? Bu makalem de sizlere bahsetmek istediğim şey İtalya’ da yemek kültürü.
Dünyadaki tüm ülkeleri yan yana getirin yemek isimleriyle bu kadar bütünleşen ikinci bir ülke bulamazsınız. Örneğin pizza, spagetti, mozzarella, permesan ya da cappucino işte bu kelimelerin size İtalya’yı çağırttığını çok iyi biliyorum. Ya da şu şekilde söyleyeyim “Al dente” kelimesinin dişe gelir manasında kullanılmış olduğunu bilmeyen yok.
Bir de şuradan bakın bizim mutfağımızda makarnanın yeri ayrıdır. Bugün ne yapsam dediğiniz zaman hep elinizin altında makarna olacaktır. Ancak şöyle bir gerçek var ki İtalya’da makarnanın tam 600 çeşidi yapılıyor. Peki, bu bir ülkenin en çok makarna tüketen olmasının önüne geçebilir mi? zaten de geçememiş.
Şimdi buraya kadar açıkladığımız bir şey vardı. İtalya ve yemekler dünyanın en iyi mutfaklarından bir tanesi. Peki, İtalya’yı yemekleriyle bu kadar ünlendiren şey nedir?
İtalyan Mutfağı Tarihi
İtalya mutfağının tarihinin çok eski zamanlara hatta M.Ö 4. Yüzyıla kadar dayandığını görüyoruz. Bu kültür ülkenin geneline yayılmış bir durumda. Hatta İtalya’nın yemek kültürünün bayrağıyla da bütünleşmiş olduğunu söylemek mümkün.
İtalya mutfağı meyve, sebze ve et yemeklerinin birbirine geçmesiyle oluşturula lezzetli sosları olan bir kültür. Genel olarak yemeklere baktığımız da bizimkilere oranla basit ve çabuk hazırlandığı için pratik olarak bilinir. İtalyan aşçılar yemeklerinin kısalığıyla her zaman övünmüşlerdir. Mutfağın bir başka vazgeçilmez parası ise peynir ve şaraplarıdır.
İtalya mutfağını farklı kılan özelliklerinden bir tanesi de bölgelerine göre ayrı lezzetler sunulabilmesi. Örneğin Kuzey bölgesinde balık ve patates ön plana çıkarken, Güneye doğru gittikçe zeytinyağlılar ve sebze ağırlıklı besinler dikkatleri çekmeye başlar. İşte bu özellikte bize benziyor diyebiliriz bizde Güneydoğu’da et yemekleri ağırlıklıyken batıya doğru gittiğimiz de sebze yemeklerine geçiş başlar. En çok sevilen ise domates sosudur. Domates sosunu hem makarnalar üzerinde hem de pizza da kullanabildiğiniz için de bir hayli fazla tüketilir.
İtalya’yı farklı kılan aslında her şeyin bir sitili olduğudur. Yani moda giyim ne kadar önemliyse yemekler ve onun üzerindeki soslarda aynı öneme sahiptir. Bu yüzden de mutfaklarına her zaman önem vermişlerdir.
Diğer yurtdışı turları için bu sayfaya göz atmanızı öneririz.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın