Kadayıf Dolması

Kadayıf Dolması

0 Paylaşımlar

İlk denediğimde cevizli kadayıf dolması nerenin tatlısı çok merak etmiştim. Erzurum Cağ Kebap restoranında denediğim için bu sorunun cevabını da öğrenmem çok zor olmadı. Ustasından yapılışı hakkında nasıl sarılır, nasıl pişirilir, şerbeti nasıl hazırlanır gibi önemli bilgileri aldıktan sonra hemen evde kendim denedim. Gayet lezzetli bir tatlı olmuştu.

Ben orada yediğim gibi servis sırasında tatlıyı iri parçalar şeklinde dilimleyip üzerinde biraz daha şerbet gezdirip hazırlıyorum. Benim tavsiyem sizde bu şekilde yapın ve ılık olarak hazırlayın. Eğer davetler veya misafirleriniz için hazırlayacaksanız bir kaç saat önceden her malzemesini hazırlayıp, sarıp misafirlerin gelmesine yakın kızartabilirsiniz. Böylece ılık olarak servis yapmanız kolaylaşır. Yeterince ön bilgi verdiğime göre Erzurum kadayıf dolması tarifi yazımdan en kolay ve pratik nasıl yapılır, nasıl sarılır ve pişirilir öğrenebilirsiniz.

Malzemeler

 • 100 gram taze tel kadayıf,
 • 1 tane yumurta,
 • 1 fincan kırılmış ceviz içi,
 • Süt ( tercihen ).

Şerbet Malzemeleri

 • 2 su bardağı su,
 • 2 su bardağı toz şeker,
 • Limon.

Üzeri İçin

 • Toz Haline getirilmiş Antep fıstığı,
 • Kızartmalık sıvı yağ,
 • Dondurma ( Dondurmalı İsteyenler İçin ).

Servis: 2 Kişilik Kalori: 266 kcal

Nasıl Yapılır?

 1. İlk iş olarak bir tencere içinde su ve toz şeker ile şerbeti güzelce kaynatın. Kaynayan şerbetin altını kapattıktan sonra 5-6 damla limon suyu sıkıp soğuması için buzdolabına koyun.
 2. Yumurtayı bir kap içinde iyice çırpın. İsteyenler biraz süt ile çırpabilir. Bu karışım kadayıfın bulanması için kullanılacak.
 3. Tel kadayıfın sarılması için ilk önce tüm kadayıfı elinizle havalandırın ve bir avuç kadayıf alarak düz bir zemin üzerine dikdörtgen şeklinde bir el büyüklüğünde açın. Kadayıfın bir ucuna boylu boyunca ceviz içinden ince bir şerit halinde dökerek güzelce sarın.
 4. Derin bir tencere içine sıvı yağ koyarak iyice kızdırın.
 5. Sarılan kadayıf dolmalarını yumurtaya bulayın. Fazla yumurtayı süzün ve kızgın yağlı tencere içine atarak kızartın.
 6. Bu sırada buzdolabından iyice soğutulmuş olan şerbeti çıkartın. Şerbeti önceden hazırlayarak daha çok buzdolabında bekletip soğutabilirsiniz. Şerbetin soğuk olması bu aşamada çok önemlidir.
 7. Kızarttığınız cevizli kadayıf dolmalarını yağ içinden çıkartır çıkartmaz soğuk şerbetin içine atıp 4-5 dakika şerbeti çekene kadar bekletin.
 8. Şerbetli kadayıfı servis tabağına alıp dilimleyerek veya bütün olarak servis yapabilirsiniz. Servis yapmadan önce üzerine Antep fıstığı serpin veya tercihen dondurmalı olarak servis yapın.
0 Paylaşımlar

Yorum yapın