Kahvaltılık Krep

Kahvaltılık Krep

0 Paylaşımlar

Bu tarif ile sabahları çok aceleniz olsa ve erken kalksanız bile 5 dakikada kolayca kahvaltılık hazırlayıp bu önemli öğünü es geçmezsiniz. Kahvaltılık krep yapılışını anlattığım yazıma geçmeden önce günün en önemli öğünü olan kahvaltının önemi ile ilgili bilinmesi gereken bazı konulara değinmek istiyorum….

“Bütün gece boyunca insan metabolizmasının hızı yavaşlar. Sabah uyanıldığında yapılan kahvaltı ile metabolizma yeniden hızlanmaya başlar. Eğer kahvaltı öğünü atlanır ise vücut uzun süre besin almadığı için sonraki öğündeki yiyecekleri yağ olarak depolar. Bu da vücutta sağlıksız yağlanmaya ve kilo alımına sebep olabilir. Sabahları düzenli şekilde yapılan kahvaltı, kan şekerini yükseltir, kasların ve beynin ihtiyacı olan glikozun vücuda girmesini sağlar.”

Sadece kahvaltı olarak değil, tatlı olarak da krepleri değerlendirebilirsiniz. Karbonatlı krep gibi farklı çeşitleri deneyebilirsiniz. Daha önce yayınladığım boşnak kültürüne ait olan palaçinka çikolatalı krep  çikolatalı bir tatlı gibi oluyor, waffle gibi düşünebilirsiniz. Yani 5 çaylarında yada öğlen canınız tatlı bir şeyler istediğinde tek ihtiyacınız olan biraz nutella ve krep.

Kahvaltılık Krep Tarifi Malzemeleri

 • 1 su bardağı normal süt
 • 1 su bardağı su
 • 2 tane yumurta
 • 2 su bardağından 2 parmak eksik un
 • Bir tutam tuz (isteyen tuzsuz yapabilir)
 • Krep pişirmek için sıvı yağ, tereyağ veya margarin

Oktay Usta Kahvaltılık Krep Nasıl Yapılır?

 1. Geniş bir karıştırma kabı içerisine 1 su bardağı süt, su ve unu ekleyin. Tuz kullanacak olanlar tuz da eklesin ve tüm malzemeleri topaklanma bitene kadar iyice çırpın.
 2. Karışım iyice birleştikten sonra içine 2 tane yumurtayı kırıp ekleyin ve aynı şekilde pürüzsüz bir karışım elde edene çırpmaya devam edin.
 3. Tüm krep çeşitleri yapılırken olduğu gibi yarı akışkan bir hamur elde etmeniz gerekmektedir. Tavaya koyulduğunda ve tava sarsıldığında hafifçe yayılacak kıvamdaki hamur krep yapılışı ve pişirilmesi için en iyi kıvamdır. Bunu sağlamak için gerekiyorsa fazladan un ekleyebilirsiniz.
 4. Kıvamı yakaladıktan sonra krep pişirmek için kullanılacak olan teflon tava veya başka herhangi bir yapışmaz tava çeşidi hafif yağlanarak ısıtılır.
 5. Isınmış tavanın büyüklüğüne göre krep hamurundan içine yarım veya bir kepçe kadar koyulup aşağı yukarı hareket ettirilerek yayılır. Mümkün olduğunca ince olarak pişirilmeye çalışılır.Kahvaltılık krep yapılışı sırasında bu aşamaya dikkat ederseniz daha iyi pişmesini sağlayabilirsiniz.
 6. Bir tarafı pişen krepler ters çevrilerek diğer tarafı da pişirilir. Çevirmek için bir spatula veya tabak kullanabilirsiniz.
 7. Tüm hamur bitene kadar aynı şekilde pişirme işlemi uygulanır. Yanında zeytin, peynir, reçel, çikolata, marmelat ve daha aklınıza gelebilecek bir çok kahvaltılık malzeme eşliğinde servis yapılır.

Araştırmalar Göre Kahvaltının Önemi ve Düzenli Kahvaltının Faydaları

 • 1. Daha kolay kilo kontrolü sağlamak için çok önemlidir. Kahvaltı öğününü atlayan kişiler daha kolay kilo alır, daha çok obeziteye yakındır.
 • 2. Düzenli kahvaltı yapan çocuklar okulda daha başarılı olur. Kavrama ve problem çözme konusunda daha yetenekli olduğu bilinmektedir.
 • 3. Düzenli kahvaltı kan şekerini dengeler.
 • 4. Sinir sisteminin çalışması için düzenli kahvaltı önemlidir.

Bu yazımda sizlere kahvaltı öğününün önemini ve Oktay usta dan krep tarifi nasıl yapılır anlattım. Çocuklarınızın, ailenizin ve kendi sağlığınız için kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin. 15 dakika az uyuyun fakat bu önemli öğünü atlamayın. Bu kolay tarifi yazımızı bir kenara not edin ve çok erken kalkıyorsanız hamurunu akşamdan hazırlayıp sabahları 5 dakikada pişirin. Afiyet olsun.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın