Kantaron Yağı Faydaları? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Faydaları? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

8 Paylaşımlar

Kantaron yağı; Kantaron bitkisinden elde edilen ve tedavi edici özelliği bulunan bir doğal ilaç türüdür. Yanıklar ve yara tedavisi, romatizma ve kas ağrıları, sivilce ve lekeleri önlemek içinde cilt için kullanılmaktadır. Sarı genellikle kurutulmuş kantaron çiçeklerinden, kırmızı yağı ise taze çiçeklerden elde edilmektedir. Sarı ve kırmızı kantaron yağları arasındaki fark bilindiği kadarıyla budur.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

 • Kantaron vücuttaki yara ve yanıkların tedavisi için kullanılır.
 • Kas ağrısı ve romatizma için ağrılı bölgeye sürülerek kullanılmaktadır.
 • Damarları büzdüğü için kanamaları yavaşlatmak ve durdurmak için kullanılır.
 • Hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için vücudun yüz bölümü de dahil olmak üzere tüm cildin yenilenmesi, pürüzsüz olması ve var olan iz ve yaraların tedavisi için faydalıdır.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak vücuttaki morlukların giderilmesine yardımcı olur. Varisleri azaltır ve yeni varis oluşumunun önüne geçer.
 • Et beni kurutmak için 2-3 ay süreyle ben bölgesine sürülerek kullanılır.
 • Hemoroid tedavisinde bir çay bardağı dolusu su içine 5 damla damlatılarak hemoroit bölgesine sürülerek tedavisi uygulanmaktadır.
 • Güneş lekelerini gidermek için cilt üzerine sürülerek kullanılır.
 • Burkulma durumunda ağrı giderici olarak sorunlu bölgeye sürülüp kullanılabilir.
 • Cilt bakımı için bakım kürü şeklinde hazırlanarak kullanılmaktadır.
 • Antiseptik özelliği bulunduğu için yaraların mikrop kapmasını engellemesi amacı ile kullanılır.
 • Çıban tedavisi için kullanılarak iyileşmesini kolaylaştırır.
 • Kas ağrılarına iyi geldiği gibi bel, adale, sırt ve siyatik ağrıları için ağrılı bölge üzerine yağ ile masaj yapılarak uygulanarak ağrıyı azaltmaktadır.
 • Sarı yağ bebekler için pişik ve karın ağrısı problemlerinde karın bölgesine ve pişik bölgesine sürülerek kullanılmaktadır.
 • Egzama ve kaşıntı için cilde sürülür.

Kantaron yağı faydaları nelerdir

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır? Evde Yapılışı

Evde sarı kantaron yağı yapımı biraz zaman alsa da son derece kolay ve doğaldır. Alt tarafta adım adım yapılışını sizlere anlattım. Toplamda yağın yapılışı 5 hafta sürmektedir. Bu süre sonucunda hazırladığınız yağı uygun koşullarda sakladığınızda yaklaşık 3 sene etkisini yitirmeden kullanabilirsiniz.

 1. Sarı kantaron çiçekleri temin ederek yumuşak bir şekilde ezip bir kavanoz içine doldurun.
 2. Bitkilerin üzerini örtecek kadar zeytinyağı kavanoza yayarak dökün.
 3. 7 gün boyunca kapağı açıl olarak güneç gören bir yerde bekletip bir kaç kez sallayarak çalkalayın.
 4. Süre dolduktan sonra kavanozun kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatarak bir ay kadar daha aynı şekilde bekletin. Yine 1-2 günde bir mutlaka çalkalamayı unutmayın.
 5. Bu sürede dolduğu zaman koyu renkli bir şişe içine yağı tülbent yardımı ile süzerek doldurun. Kapağı kapalı bir şekilde serin bir yerde muhafaza edin.
 6. Yara tedavisi için sarı yağ kullanacaksanız zeytinyağı kullanmayıp keten tohumu yağı kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Yüze Sürülür mü? Nasıl Uygulanır?

 •  Lekelerin, sivilcelerin ve yaraların iyileşmesi cildin pürüzsüz olması için kantaron yağı yüze sürülerek kullanılmaktadır. Böylece ciltteki siyah lekeler giderek cilt beyazlatma için yardımcı olur.

Sivilce İçin Kullanılır mı?

Genel olarak hücre yenileyici ve tedavi edici özelliği bulunduğundan sivilce izleri gidermek için ve genel olarak sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.

Geceleri yatmadan önce yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra sivilcelerin üzerine bir pamuk yardımı ile hafifçe yağ sürebilirsiniz. Yağı bir saat kadar bekledikten sonra yıkayabilir veya yıkamadan uyuyabilirsiniz.

Mide İçin Nasıl Kullanılır? Mideye İyi Gelir mi?

 • Mide rahatsızlıklarında ve iltihap problemleri için kullanılan bir çok ilaç mideye zararda verirken kırmızı ve sarı kantaron yağı mideye zarar vermeden bu problemleri giderir.
 • Ülser ve mide ağrıları için günde 1 çay kaşığı kadar içilmesi yeterlidir. İsterseniz direk veya gıda içine ilave ederek kullanabilirsiniz.

Yanıklara İyi Gelir Mi?

Genel olarak yanık ve yara tedavisinde kullanılmaktadır ve son derece faydalıdır. Uzun süre yaraları ve yanıkları iyileşmeyen kişilerde kullanabilir.

Saça Sürülür mü?

Evet kantaron saça sürülür. Kepek gidermek ve diplerdeki yaraları önlemek dahil bir çok faydası bulunmaktadır.

Saça uygulanma şekli; Her iki günde bir kez banyoya girmeden 1 saat önce parmaklar ile saç diplerine masaj yaparak sürün ve saç diplerinin yağı emmesini sağlayın. Duşa girdikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Ek bilgiler ve Notlar:

 1. Kullananlar için genellikle masaj yolu ile kullanılması ve vücuda sürülmesi tavsiye edilmektedir. Diğer kullanım şekilleri için mutlaka bir doktora danışmanız ve doktor tavsiyesi sonrasında kullanımı önerilmektedir.
 2. Evde hazırladığınız yağı uygun koşullarda saklandığında en az 2 yıl özelliğini koruyarak bozulmadan saklanabilir.
8 Paylaşımlar

Yorum yapın