Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

0 Paylaşımlar

Ciddi bir hastalığa bağlı olmayan karın ağrısı yaşanıyorsa, bu tür ağrılar için hemen ilaca başvurmadan önce, evde bitkisel çay ve tariflerle karın ağrısını geçirmek mümkündür. Aşırı yemek yeme ya da üşütmeye bağlı olan karın ağrılarını hafifleten bitki çayları hazırlanıp içildiğinde kısa sürede ağrının geçtiği hissedilecektir. Ancak evde uygulanan yöntemlere rağmen geçmeyen karın ağrısı için vakit kaybetmeden doktora gitmek de fayda vardır.

Karın Ağrısı Nedenleri

Ciddi sonuçları olmayan karın ağrının kişiden kişiye değişen nedenleri farklı olsa da, genel olarak karın ağrısına neden olan belli başlı sebepler vardır. Bunlar arasında soğuk algınlığı ve üşütme, mide problemleri ve sindirim sorunları gibi nedenler karın ağrısına neden olabilir. Sindirim sorunlarından kabızlık ve ishal de bazı kişilerde karın ağrısını tetikleyen faktörler arasındadır. Karın ağrısını evde kolaca geçirmek için öncelikle karnın neden ağrıdığı tespit edilirse, uygulanacak doğal tedavi yönteminin seçiminde doğru yol izlenebilir.

Karın Ağrısına İyi Gelen Doğal Reçeteler

Karın ağrısına iyi gelen doğada birçok yararlı bitki ve meyve vardır. Bunların bir araya geldiğinde karın ağrısına iyi gelen tarifleri uygulandığında karın ağrısı şikâyeti ortadan kalkacaktır. Bu tariflerden biri olan portakal kabuğu ve rezene karıştırılarak kaynatılıp içilmesi, karın ağrısına iyi gelen tarifler arasındadır.

Çörek otu ve bal karışımı da karın ağrısını hafifleten tarifler arasındadır. Papatya, nane, lavanta, biberiye ve fesleğen bitkilerinin karıştırılarak çay gibi demlenerek tüketilmesi karın ağrısını hafifletecektir. Soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan karın ağrısı için nane limonun demlenerek içilmesi büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Karın Ağrısını Evde Geçirme Yöntemleri

Karın ağrısını doktora gitmeden evde geçirmek isteyenlerin bazı doğal reçete ve uygulamalara ihtiyacı vardır. Öncelikle karın ağrısının en büyük düşmanı olan ayakları üşütmekten kaçınmak gerekir. Bunun için ayak ve karna sıcak su uygulaması yapılabilir. Karın bölgesini sıcak tutarak, karında oluşacak kasılmaları azaltmak mümkündür.

Karın ağrısı şişkinlik ve hazımsızlık dolayı kaynaklanıyorsa, bu tür karın ağrısını geçirmek için kısa yürüyüşler yapmak ve hafif egzersizlerle karın bölgesini yumuşatmak işe yarayacaktır. Aynı zamanda doğal bitkisel yağlar ile karına hafif masaj yapmak karın ağrısına iyi gelecek yöntemler arasındadır.

Karın Ağrısına İyi Gelen Pratik Bilgiler

Zaman zaman her yaştan kişinin yaşadığı karın ağrısını pratik ve basit yöntemlerle geçirmek mümkündür. Bunun için öncelikle karın ağrısının neden kaynaklandığı bilinmelidir. Üşütmeye bağlı karın ağrıları için karını sıcak tutmak, sindirim sorunlarından dolayı oluşan ağrılar için ise, hazımsızlığı giderecek bitki çaylarına başvurmak yerinde olur. Diğer yandan kadınların düzenli oldukları regl dönemlerinde sıkça karşılaşılan karın ağrısı için de, yine sıcak kompres uygulamak gerekmektedir. Özellikle ayakların üşümesinden hemen etkilenen karın bölgesi için, ayakları üşütmemeye özen göstermek gerekir.

0 Paylaşımlar

Yorum yapın